Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 28 września 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 3294/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 28 września 2016 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia K. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 kwietnia 2016 r.
Sprawa
w sprawie ze skargi K. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2015 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi

Sentencja

postanawia:

  1. I. odrzucić zażalenie. II. Zwrócić skarżącemu – K.D. – kwotę 100 (sto) złotych uiszczoną tytułem wpisu sądowego od zażalenia.

Uzasadnienie

Pismem z 30 listopada 2015 r. (data stempla pocztowego) K. D. (dalej: "skarżący") złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] września 2015 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi załączając do wniosku skargę na przywołaną decyzję.

Postanowieniem z 13 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do złożenia skargi, wskazując, że złożony wniosek nie uprawdopodabnia braku winy skarżącego w uchybieniu terminu.

Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem, pełnomocnik skarżącego pismem datowanym na 26 kwietnia 2016 r. złożył zażalenie.

Mając na uwadze, że koperta, w której zostało nadane zażalenie, została opatrzona nieczytelnym odciskiem datownika, pełnomocnik skarżącego w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II Izby Gospodarczej Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 czerwca 2016 r. został wezwany do usunięcia w terminie 7 dni braków formalnych zażalenia pod rygorem jego odrzucenia przez nadesłanie czytelnego potwierdzenia nadania. Jak wynika z akt sądowych sprawy, przedmiotowe wezwanie zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącego 27 czerwca 2016 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru – karta 42 akt sądowych) i do dnia dzisiejszego pełnomocnik skarżącego nie dokonał czynności objętej tym wezwaniem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.), dalej: "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Mając powyższe na uwadze, odnotować należy, że wezwanie do usunięcia braków formalnych zażalenia zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego 27 czerwca 2016 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru – karta 42 akt sądowych) w związku z czym termin na dokonanie czynności wskazanej w tym wezwaniu upłynął 4 lipca 2016 r. W tym terminie pełnomocnik skarżącego nie dokonał czynności określonej w przedmiotowym wezwaniu. W tej sytuacji w ocenie Sądu zaistniała przesłanka odrzucenia zażalenia, o której mowa w art. 178 in fine w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.

W świetle powyższego Sąd działając na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w pkt I postanowienia. O kosztach orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 stycznia 2017 r., dokument z 13 kwietnia 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.