Uzasadnienie
Skarżąca – B. P. Sp. o. o. z/s w W. wniosła skargę na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2013r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przejazdu z naruszeniem ustawy o transporcie drogowym. w skardze został zawarty wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu od skargi.
Postanowieniem z dnia 6 czerwca 2014r. Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Skarżąca złożyła sprzeciw od ww. postanowienia.
Po ponownym rozpoznaniu wniosku o przyznanie prawa pomocy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 13 sierpnia 2014r. odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od wpisu sądowego od skargi.
Skarżąca pismem z dnia 15 września 2014 r. złożyła zażalenie na postanowienie tutejszego sądu z dnia 13 sierpnia 2014 r., które to zażalenie postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 października 2014r., sygn. akt II GZ 692/14, zostało oddalone.
Zarządzeniem z dnia 18 grudnia 2014 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 400 zł, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka zawierająca ww. zarządzenie została doręczona pełnomocnikowi skarżącej w dniu 8 stycznia 2015 r.
Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo - Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych do dnia 26 stycznia 2015 r. nie odnotowano wpłaty na poczet wpisu od skargi w niniejszej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl zaś art. 220 § 1 p.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Sąd stwierdza, że skoro z akt sądowych sprawy wynika, że pismo zawierające wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącej, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 9 stycznia 2015 r. Termin do uiszczenia opłaty od skargi upłynął zatem z dniem 15 stycznia 2015 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 p.p.s.a.
Sąd zauważa, że skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 26 stycznia 2015 r. nie odnotowano wpływu kwoty stanowiącej wpis od skargi, należało przyjąć, że skarżąca nie uiściła przedmiotowego wpisu w wyznaczonym terminie. Skarga nie została zatem opłacona i podlega odrzuceniu.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 160 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi.