Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 3 grudnia 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 368/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Magdalena Maliszewska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi W. O. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy pt.: "[...]" nr [...] postanawia

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę,
  2. 2. zwrócić W. O. kwotę 1000 zł (tysiąc złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

Skarżący - W. O. - wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie oddalenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na wzór użytkowy pt.: "[...]" nr [...]. Skarżący uiścił wpis sądowy od skargi w kwocie 1000 zł

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Decyzja Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] października 2012 r. jako wydana w trybie postępowania spornego przez ww. organem była decyzją ostateczną. Stronie przysługiwało prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia rozstrzygnięcia organu za pośrednictwem tego organu

W niniejszej sprawie organ - Urząd Patentowy RP - zamieścił w swojej decyzji pouczenie o prawie i trybie wniesienia skargi.

Organ przesłał przedmiotową decyzję na adres reprezentującego skarżącego w postępowaniu administracyjnym rzecznika patentowego G. P. Decyzję, po uprzednim dwukrotnym awizowaniu w dniu 14 marca 2013 r. i w dniu 21 marca 2013 r., z uwagi na fakt, iż nie została podjęta w terminie, urząd pocztowy zwrócił w dniu 29 marca 2013 r. do organu.

W myśl art. 44 k.p.a., w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, operator pocztowy przechowuje pismo przez okres czternastu dni w swojej placówce, zawiadamiając adresata o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni, poprzez umieszczenie informacji w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest możliwe, w drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata. W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie 7 dni, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia tego okresu, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

W oparciu o wyżej cytowany przepis należy uznać, że zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 28 marca 2013 r.,

W myśl art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej cyt. jako p.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. W związku z powyższym termin na wniesienie skargi przez W. O. upłynął w dniu 29 kwietnia 2013 r. Skarżący wniósł skargę nadając ją w urzędzie pocztowym w dniu 23 grudnia 2013 r., to jest po upływie terminu określonego w art. 53 § 1 p.p.s.a.

Przy skardze skarżący dołączył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia skargi. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 20 listopada 2014 r. przywrócił termin do wniesienia skargi. Uczestnicy postępowania P. K. i J. K. wnieśli zażalenie na ww. postanowienie z 20 listopada 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 11 marca 2015 r. sygn. akt II GZ 80/15 uchylił powyższe postanowienie i przekazał wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi do ponownego rozpatrzenia Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.

Ponownie rozpoznając wniosek WSA w Warszawie postanowieniem z dnia 12 listopada 2015 r. odmówił przywrócenia terminu do wniesienia przedmiotowej skargi. Strony nie złożyły zażalenia na powyższe postanowienie.

Przepis art. 58 § 1 pkt 2) p.p.s.a. stanowi, że skarga wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu, przy czym w myśl art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a., sąd zwraca w przedmiotowej sytuacji stronie uiszczony wpis. Zgodnie z art. 58 § 3 powyższej ustawy, sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.

W związku z powyższym, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2) oraz art. 232 § 1 pkt 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 listopada 2015 r., dokument z 20 listopada 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.