Uzasadnienie
Pismem z [...] września 2014 r. spółka M. Sp. z o.o. z siedzibą w L. (nazywana dalej: "Skarżącą") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z 6 listopada 2014 r. Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na w/w decyzję w kwocie 200 (słownie dwieście) złotych, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Postanowieniem referendarza sądowego z 23 kwietnia 2015 r. odmówiono Skarżącej, na podstawie art. 246 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270, nazywanej dalej: "p.p.s.a."), prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
W wykonaniu zarządzenia Sędziego z 29 lipca 2015 r. poinformowano Skarżącą, że w związku z postanowieniem z 23 kwietnia 2015 r. jest zobowiązana do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisma, wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych, do czego była wzywana zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z 6 listopada 2014 r.
Zarządzenie zostało przesłane stronie przy piśmie sądowym z 2 września 2015 r. i doręczone 14 września 2015 r.
Z informacji udzielonych przez Oddział Finansowo-Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że do 25 września 2015 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie odnotowano wpłaty żądanej kwoty.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Art. 230 p.p.s.a. stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w niniejszej sprawie jest to skarga na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Zgodnie z art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, a skarga, od której pomimo wezwania nie zostanie uiszczony należny wpis, będzie podlegała odrzuceniu przez Sąd.
Z akt sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 złotych doręczono stronie 14 września 2015 r., która zobowiązana była wykonać je w wyznaczonym siedmiodniowym terminie, którego bieg upływał z końcem dnia 21 września 2015 r.
Z informacji udzielonych przez Oddział Finansowo – Budżetowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że do 25 września 2015 r. żądana kwota nie została uiszczona.
Mając na uwadze podane powyżej okoliczności sprawy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji.