Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 listopada 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 4225/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Dorota Wdowiak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. sp. z o.o. z siedzibą w Ł. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia istnienia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z [...] października 2014 r. M. sp. z o.o. z siedzibą w Ł. (dalej: Spółka lub skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia istnienia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Wraz ze skargą na powyższą decyzję skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w zakresie opłaty od skargi.

Zarządzeniem z dnia 16 grudnia 2014 r., doręczonym skarżącej przy piśmie Sądu z 2 stycznia 2015 r. Spółka została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Skarżąca w terminie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Postanowieniem z dnia 12 maja 2015 r. referendarz sądowy odmówił Spółce przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Na powyższe postanowienie skarżąca pismem z 27 maja 2015 r. wniosła sprzeciw. Sąd postanowieniem z dnia 15 czerwca 2015 r. odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Na powyższe postanowienie Spółka pismem z 24 czerwca 2015 r. wniosła sprzeciw, który został odrzucony postanowieniem z 13 lipca 2015 r.

W związku z uprawomocnieniem się niezaskarżonego postanowienia z 13 lipca 2015 r. Spółka zarządzeniem z dnia 12 października 2015 r., doręczonym skarżącej przy piśmie Sądu z 19 października 2015 r., została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia z 16 grudnia 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 złotych, w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Jak wynika z akt sprawy, doręczenie skarżącej powyższego wezwania nastąpiło 6 listopada 2015 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru – karta nr 153 akt sądowych) i do dnia wydania niniejszego postanowienia Spółka nie dopełniła czynności określonej tym wezwaniem.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Przepis art. 230 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.; dalej p.p.s.a.) stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym m.in. od skargi na postanowienie, pobiera się wpis stosunkowy lub stały.

Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez Sąd.

Z akt sprawy wynika, że pismo informujące skarżącą o obowiązku uiszczenia wpisu sądowego od skargi zostało prawidłowo doręczone jej 6 listopada 2015 r. (vide: zwrotne potwierdzenie odbioru – karta nr 153 akt sądowych), a więc termin do wykonania czynności określonej tym pismem upłynął w dniu 13 listopada 2015 r. Zważywszy, że w terminie tym wpis nie został uiszczony (vide: znajdująca się w aktach sądowych notatka służbowa z dnia 23 listopada 2015 r., karta nr 154 akt sądowych verte), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 lipca 2015 r., dokument z 15 czerwca 2015 r., dokument z 12 maja 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.