Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 listopada 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 4379/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia NSA Zdzisław Romanowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 listopada 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym p o s t a n a w i a: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Przy piśmie Sądu z 13 stycznia 2015 r. przesłano skarżącej spółce odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału VI Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 grudnia 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł - w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia pod rygorem odrzucenia skargi. W terminie do opłacenia skargi skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy. Postępowanie zainicjowane ww. wnioskiem zostało zakończone postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 lipca 2015 r. o odmowie przyznania skarżącej prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Wobec niezaskarżenia ww. orzeczenia, pismem Sądu z 30 września 2015 r. skarżąca została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 24 grudnia 2014 r. – w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

Powyższe wezwanie, prawidłowo powtórnie awizowane, zostało uznane za doręczone w dniu 19 października 2015 r. na podstawie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. (dalej zwanej p.p.s.a.). Zatem termin do opłacenia skargi upływał 26 października 2015 r.

Z notatki Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 listopada 2015 r. wynika, że do 19 listopada 2015 r. nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Warunkiem podjęcia przez Sąd czynności na skutek wniesionego pisma jest uiszczenie należnej od tego pisma opłaty. W myśl art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata. Jeżeli pismem tym jest skarga, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem jej odrzucenia uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a.).

W niniejszej sprawie – jak już wyżej wskazano – termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi bezskutecznie upłynął 26 października 2015 r. Nieuiszczenie wpisu od skargi skutkuje – stosownie do treści art. 220 § 3 p.p.s.a – odrzuceniem skargi.

Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a oraz art. 58 § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 lipca 2015 r., dokument z 14 maja 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.