Uzasadnienie
Skarżący – K.D. w dniu 2 sierpnia 2013 r. wniósł za pośrednictwem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję tego organu z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia istnienia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
Wymieniona decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 20 lutego 2013 r. (por. zwrotne potwierdzenie odbioru decyzji w tej dacie w aktach administracyjnych). W swojej treści decyzja zawiera pouczenie o trybie i terminie jej zaskarżenia do sądu administracyjnego.
Sąd postanowieniem z dnia 8 maja 2014 r. odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi, uznając, że okoliczności wskazywane przez niego jako uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, stanowią de facto polemikę z decyzją ZUS w B., nie są natomiast argumentacją pozwalającą na ocenę wystąpienia po stronie skarżącego winy lub jej braku w uchybieniu terminu do wniesienia skargi na wskazaną na wstępie decyzję Prezesa NFZ z dnia [...] lutego 2013 r. i stosownie do treści art. 86 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł o odmowie przywrócenia ww. terminu.
Kwestię terminu zaskarżenia decyzji reguluje art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 270, ze zm.: dalej jako "p.p.s.a."), stanowiąc, iż skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Zgodnie zaś z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. skarga wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia podlega odrzuceniu.
Skoro zaskarżona decyzja organu została doręczona skarżącemu w dniu 20 lutego 2013 r., to trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi upłynął z dniem 22 marca 2013 r. Oznacza to, że skarga wniesiona przez skarżącego w dniu 2 sierpnia 2013 r. (por. data nadania skargi w urzędzie pocztowym – karta nr [...] akt), wniesiona została z uchybieniem tego terminu.
W tej sytuacji, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.