Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 września 2018 r., wydanym na posiedzeniu niejawnym, w trybie uproszczonym, oddalił skargę M. P. (dalej skarżący) na postanowienie Ministra Środowiska z dnia [...] marca 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
Odpis sentencji ww. wyroku przesłano skarżącemu przy piśmie Sądu z 11 września 2018 r., pouczając o terminie do złożenia wniosku o jego uzasadnienie. Skarżący kwitował odbiór sentencji wyroku w dniu 21 września 2018 r. (por. zwrotne potwierdzenie odbioru w tej dacie, karta nr 33 akt)
Skarżący złożył w dniu 1 października 2018 r., w Urzędzie Pocztowym [...], wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku (por. pieczęć UP [...], karta nr 36 akt).
Zgodnie z art. 141 § 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302; dalej "p.p.s.a."), w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 10 września 2018 r. został złożony po upływie ustawowego terminu, co skutkowało odmową sporządzenia uzasadnienia tego orzeczenia. W niniejszej sprawie bowiem termin do zgłoszenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia upłynął skarżącemu w dniu 28 września 2018 r., tj. siódmego dnia licząc od dnia odbioru sentencji wyroku, zaś przedmiotowy wniosek został nadany w UP [...] w dniu 1 października 2018 r., zatem po upływie przepisanego terminu.
Stosownie do treści art. 141 § 3 p.p.s.a. odmowa sporządzenia uzasadnienia wyroku następuje postanowieniem wydanym na posiedzeniu niejawnym. Wobec powyższego orzeczono, jak w sentencji postanowienia.