Uzasadnienie
Skarżący D. S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2016 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej odmowy udzielenia patentu dodatkowego.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VI z dnia 22 kwietnia 2016 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 1000 zł. Niniejsze zarządzenie zostało doręczone skarżącemu 9 maja 2016 r. (k. 17 akt -zwrotne potwierdzenie odbioru oraz pismo P. S.A. z dnia [...] sierpnia 2016 r.). Zażalenie na powyższe zarządzenie zostało wniesione 17 maja 2016 r. (k. 21 akt – koperta, k. 33 akt pismo P. S.A. z dnia [...] sierpnia 2016 r.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Na wstępie należy zaznaczyć, iż w myśl art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm., dalej "p.p.s.a.") do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Zgodnie z art. 178 p.p.s.a., sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, natomiast z art. 198 p.p.s.a. wynika, że przepisy niniejszego działu stosuje się odpowiednio do zażaleń na zarządzenie przewodniczącego, jeżeli ustawa przewiduje wniesienie zażalenia.
W niniejszej sprawie zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego, zawierające pouczenie o sposobie i terminie wniesienia zażalenia, zostało doręczone skarżącemu 9 maja 2016 r., zatem termin do wniesienia zażalenia upłynął 16 maja 2016 r. Wobec powyższego zażalenie skarżącego, wniesione w dniu 17 maja 2016 r. podlega odrzuceniu jako wniesione po upływie zakreślonego terminu.
Mając powyższe na uwadze, Sąd działając na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.