Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 marca 2008 r., sygn. akt VI SAB/Wa 13/07

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia NSA Zdzisław Romanowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 marca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi B. P., M. M., D. P., A. T., W. P., E. K., T. D., J. G., B. O., J. K., L. K., M. W., D. N., T. D., Z. B., M. G., Z. R., S. S., Em. K., R. K., B. D., B. K., M. K., H. O., J. L., W. Ć., S. U., S. T., A. S., K. W., I. S., L. J., K. G., M. S., C. B., J. N., R. O., T. S., H. C., W. L., J. Ł., M. T., U. S., Mi. T., Ma. T., Z. R., S. Ż., A. C., Ma. S. i Ma. K. na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy K. w przedmiocie wykonania czynności z zakresu organizacji ruchu drogowego, tj. wprowadzenia ograniczeń w ruchu drogowym p o s t a n a w i a: odrzucić skargę M. M., D. P., A. T., W. P., E. K., T. D., J. G., B. O., J. K., L. K., M. W., D. N., T. D., Z. B., M. G., Z. R., S. S., Em. K., R. K., B. D., B. K., M. K., H. O., J. L., W. Ć., S. U., S. T., A. S., K. W., I. S., L. J., K. G., M. S., C. B., J. N., R. O., T. S., H. C., W. L., J. Ł., M. T., U. S., Mi. T., Ma. T., Z. R., S. Ż., A. C., Ma. S. i Ma. K.

Uzasadnienie

Przewodniczący Wydziału VI Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniami z dnia 5 września 2007 r. wezwał każdego ze skarżących do uiszczenia w terminie 7 dni wpisu od skargi na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy K., w wysokości 100 złotych - pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwania skierowane do następujących 34 skarżących: M. M., D. P., A. T., W. P., E. K., T. D., J. G., B. O., J. K., L. K., M. W., D. N., T. D., Z. B., M. G., Z. R., S. S., Em. K., R. K., B. D., B. K., M. K., H. O., J. L., W. Ć., S. U., S. T., A. S., K. W., I. S., L. J., K. G., M. S. i C. B. zostały doręczone ich pełnomocnikowi - skarżącej B. P. Wpis sądowy od skargi (w wyżej wskazanej kwocie i terminie) uiściła wyłącznie skarżąca B. P. [...]. Pozostali skarżący nie opłacili skargi.

Skarżący: J. N., R. O., W. L., M. T., U. S., Ma. T., Z. R. i S. Ż. otrzymali odpis w/w zarządzenia Przewodniczącego Wydziału w dniu 17 września 2007 r. [...], skarżąca Mi. T. – w dniu 26 września 2007 r. [...], skarżący H. C. i J. Ł. – w dniu 27 września 2007 r. [...]. Natomiast przesyłka sądowa (zawierająca odpis przedmiotowego zarządzenia) skierowana do T. S. - prawidłowo powtórnie awizowana - została uznana za doręczoną z dniem 3 października 2007 r. [...].

W terminie do uiszczenia wpisu od skargi, wymienieni na wstępie uzasadnienia skarżący reprezentowani przez skarżącą B. P. wnieśli zażalenie na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 września 2007 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu. Powyższe zażalenie Naczelny Sąd Administracyjny (dalej NSA) oddalił postanowieniem z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. akt I OZ 902/07.

Pismem z dnia 22 stycznia 2008 r. Sąd poinformował pełnomocnika w/w 34 skarżących (w osobie skarżącej B. P.), iż w związku z oddaleniem ich zażalenia przez NSA, jest on zobowiązany do uiszczenia w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego pisma, wpisu sądowego od skargi w wysokości wskazanej w w/w zarządzeniu Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 września 2007 r., tj. 100 złotych w imieniu każdego z 34 mocodawców – łącznie 3.400 złotych. Jednocześnie pełnomocnik skarżących został poinformowany, że nieuiszczenie w powyższym terminie wpisu sądowego w imieniu któregokolwiek z w/w skarżących skutkuje odrzuceniem jego skargi. Przedmiotowe pismo Sądu z 22 stycznia 2008 r. doręczono pełnomocnikowi 34 skarżących – B. P. w dniu 28 stycznia 2008 r. [...]. Dotychczas zarówno pełnomocnik – skarżąca B. P., jak i żaden z jej 34 mocodawców nie uiścił wpisu od skargi.

Ponadto pismami z 22 stycznia 2008 r. Sąd wezwał skarżących: A. C., Ma. S. i Ma. K. - którzy nie podpisali skargi, jak również nie udzielili pełnomocnictwa skarżącej B. P. – do podpisania skargi w terminie 7 dni – pod rygorem odrzucenia skargi. Jednocześnie (przy piśmie Sądu z dnia 22 stycznia 2008 r.) każdemu z w/w skarżących doręczono odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 21 stycznia 2008 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 100 złotych - w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe pisma z dnia 22 stycznia 2008 r. zostały doręczone skarżącym A. C. i Ma. S. w dniu 28 stycznia 2008 r., a skarżącemu Ma. K. – w dniu 30 stycznia 2008 r. [...]. Do dnia dzisiejszego skarżący nie wykonali przedmiotowych wezwań Sądu, tj. nie podpisali skargi ani też nie uiścili wpisu sądowego od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z przepisem art. 46 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej p.p.s.a.), każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Natomiast stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 p.p.s.a.). Z kolei w myśl przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a., skarga podlega odrzuceniu przez Sąd, jeżeli pomimo wezwania nie został od niej uiszczony należny wpis.

W niniejszej sprawie termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi bezskutecznie upłynął skarżącym: J. N., R. O., W. L., M. T., U. S., Ma. T., Z. R. i S. Ż. – w dniu 24 września 2007 r., skarżącej Mi. T. – w dniu 3 października 2007 r., skarżącym H. C. i J. Ł. – w dniu 4 października 2007 r., a skarżącemu T. S. – w dniu 10 października 2007 r. Natomiast pełnomocnikowi w/w 34 skarżących – B. P. termin do opłacenia skargi bezskutecznie upłynął w dniu 4 lutego 2008 r. Również w dniu 4 lutego 2008 r. skarżącym A. C. i Ma. S. bezskutecznie upłynął termin do uiszczenia wpisu sądowego i podpisania skargi. Z kolei skarżącemu Ma. K. termin do opłacenia i podpisania skargi bezskutecznie minął w dniu 6 lutego 2008 r.

Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a. oraz art. 220 § 3 p.p.s.a odrzucił skargę M. M., D. P., A. T., W. P., E. K., T. D., J. G., B. O., J. K., L. K., M. W., D. N., T. D., Z. B., M. G., Z. R., S. S., Em. K., R. K., B. D., B. K., M. K., H. O., J. L., W. Ć., S. U., S. T., A. S., K. W., I. S., L. J., K. G., M. S., C. B. (reprezentowanych przez skarżącą B. P.) oraz J. N., R. O., T. S., H. C., W. L., J. Ł., M. T., U. S., Mi. T., Ma. T., Z. R., S. Ż., A. C., Ma. S. i Ma. K.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 lipca 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.