Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 16 lutego 2010 r. odmówił skarżącemu – W. B. przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym. Sąd przy piśmie z [...] lutego 2010 r. doręczył skarżącemu odpis przedmiotowego postanowienia, pouczając o sposobie i terminie jego zaskarżenia.
W dniu 15 marca 2010 r. skarżący wniósł na wskazane powyżej postanowienie zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zgodnie z treścią art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – dalej p.p.s.a., zażalenie na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosi się w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.
Jak wynika z załączonego do akt zwrotnego potwierdzenia odbioru, zaskarżone postanowienie doręczone zostało skarżącemu w dniu 26 lutego 2010 r., w zatem termin na wniesienie zażalenia upłynął dnia 5 marca 2010 r. Należy mieć na uwadze, że w myśl przepisu art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, zaś z treści art. 178 p.p.s.a. wynika, iż wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po terminie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, mając zatem na uwadze, iż zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 16 lutego 2010 r. wniesione zostało przez skarżącego poprzez nadanie przesyłki w urzędzie pocztowym w dniu 15 marca 2010 r., tj. po upływie terminu określonego w art. 194 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.