Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 19 lipca 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 1043/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Bożena Więch-Baranowska
Rozpoznanie
w dniu 19 lipca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Stowarzyszenia Zwykłego "P." z siedzibą w M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić Stowarzyszeniu Zwykłemu "P." z siedzibą w M. przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

Zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 21 czerwca 2010 r. wezwano stronę skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 złotych, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy wynika, że odpis ww. zarządzenia doręczono skarżącemu w dniu 24 czerwca 2010 r. A zatem, termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął z dniem 1 lipca 2010 r.

Pismem z dnia 6 lipca 2010 r. skarżące Stowarzyszenie wystąpiło o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. We wniosku podniesiono, iż skarżący zapoznał się z treścią zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi po upływie wyznaczonego terminu m.in. z powodu nieobecności Prezesa Stowarzyszenia w M. oraz jego licznych wyjazdów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - zwanej dalej p.p.s.a. – jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Stosownie do art. 87 § 2 p.p.s.a., w piśmie zawierającym wniosek o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

W niniejszej sprawie skarżący nie uprawdopodobnił, że uchybienie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi nastąpiło bez jego winy. Nie może stanowić okoliczności wskazującej na brak winy w uchybieniu terminu nieobecność Prezesa w M., spowodowana licznymi wyjazdami - na co powołuje się skarżący. Przy dochowaniu należytej staranności skarżący mógł bowiem uiścić wpis sądowy w terminie.

Uwzględniając powyższe, na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a. orzeczono, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 lutego 2011 r., dokument z 9 grudnia 2010 r., dokument z 21 października 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.