Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 listopada 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1092/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 22 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. R. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca – A. R. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2016 r. znak: [....] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia [...] maja 2016 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. postanowienie w kwocie 200 zł (słownie: dwieście złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony skarżącej w dniu 3 czerwca 2016 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 16). W zakreślonym terminie skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 3 sierpnia 2016 r. starszy referendarz sądowy odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnym postanowieniem z dnia 15 września 2016 r., po rozpoznaniu sprzeciwu skarżącej, utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie z dnia 3 sierpnia 2016 r. Odpis ww. postanowienia doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 21 września 2016 r. (karta 95).

Zarządzeniem z dnia [...] października 2016 r. wezwano skarżącą do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia [...] maja 2016 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie do wykonania zarządzenia z dnia 16 maja 2016 r. zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 20 października 2016 r. (karta 98), zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 27 października 2016 r.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 15 listopada 2016 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 718), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.

Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 15 września 2016 r. utrzymującego postanowienie z dnia 3 sierpnia 2016 r. odmawiające skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych - wezwano skarżącą do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 16 maja 2016 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie do wykonania zarządzenia z dnia 16 maja 2016 r. zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 20 października 2016 r., zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 27 października 2016 r.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 15 listopada 2016 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Powyższe skutkowało stwierdzeniem, że skarżąca nie zastosowała się do wezwania Sądu i nie uiściła w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.

Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 września 2016 r., dokument z 3 sierpnia 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.