Uzasadnienie
Skarżąca – K. N. w dniu [...] maja 2014 r. (data nadania w urzędzie pocztowym) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia [...] lutego 2014 r. nr: [...] w przedmiocie naruszenia przez przewoźnika lotniczego przepisów rozporządzenia.
Z akt sprawy wynika, że zaskarżona decyzja Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia [...] lutego 2014 r. zawierała błędne pouczenie, wskazujące że strona może zwrócić się do organu II instancji z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji. Decyzja z dnia [...] lutego 2014 r. została doręczona skarżącej w dniu 21 lutego 2014 r.
Skarżącą w dniu 28 lutego 2014 r. (data stempla pocztowego), zgodnie z pouczeniem, zwróciła się do zaskarżonego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego postanowieniem z dnia [...] marca 2014 r. nr [...] stwierdził niedopuszczalność złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wniesionego od decyzji II instancji (pkt I) oraz postanowił sprostować zamieszczone w decyzji II instancji z dnia [...] lutego 2014 r. pouczenie w ten sposób, że zamiast pouczenia o możliwości zwrócenia się do zaskarżonego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji organu II instancji, pouczył skarżącą, że od decyzji organu II instancji przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, którą należy wnieść za pośrednictwem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia (pkt II).
Postanowienie z dnia [...] marca 2014 r., z prawidłowym pouczeniem, zostało doręczone skarżącej w dniu 24 marca 2014 r., a zatem termin do wniesienia skargi na decyzję z dnia [...] lutego 2014 r. upływał z dniem 23 kwietnia 2014 r.
W odpowiedzi na skargę zaskarżony organ wniósł o jej odrzucenie, bowiem skarga została wniesiona po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia liczonego od daty otrzymania postanowienia z dnia [....] marca 2014 r. o sprostowaniu decyzji z dnia [....] lutego 2014 r.
W odpowiedzi na skargę uczestnik postępowania – R. wniósł o odrzucenie skargi, jako wniesionej z uchybienie terminu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwana dalej p.p.s.a., skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Stosownie do art. 54 § 1 p.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.
W myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Na podstawie art. 111 § 1a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2013 r., poz. 267), dalej k.p.a., organ administracji publicznej, który wydał decyzję, może ją uzupełnić lub sprostować z urzędu w zakresie, o którym mowa w § 1, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji. Uzupełnienie lub odmowa uzupełnienia decyzji następuje w formie postanowienia (art. 111 § 1b k.p.a.). W przypadku wydania postanowienia, o którym mowa w § 1b, termin dla strony do wniesienia odwołania, powództwa lub skargi biegnie od dnia jego doręczenia lub ogłoszenia (art. 111 § 2 k.p.a.).
Wskazując na powyższe, stwierdzić należy, iż Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego postanowieniem z dnia [...] marca 2014 r. sprostował zamieszczone w decyzji z dnia 14 lutego 2014 r. pouczenie, informując skarżącą, że od w/w decyzji przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, którą należy wnieść za pośrednictwem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie to zostało doręczone skarżącej w dniu 24 marca 2014 r. Zatem od tej daty należało liczyć termin do wniesienia skargi na decyzję Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia [...] lutego 2014 r. W związku z tym, termin do wniesienia skargi upłynął z dniem 23 kwietnia 2014 r. (środa).
Natomiast skarżącą skarga złożyła skargę w dniu 5 maja 2014 r. (data stempla pocztowego), a zatem z uchybieniem terminu. Ponieważ skarżąca uchybiła terminowi do wniesienia skargi, skargę należało odrzucić.
Wskazać również należy, że skarżąca nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję z dnia 14 lutego 2014 r.
Z powyższych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.