Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 stycznia 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 1162/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Bogusław Cieśla przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 stycznia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2008 r.
Sprawa
w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2008 r. znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji udzielającej pozwolenia na wykonanie instalacji postanawia przywrócić J. R. termin do wniesienia skargi kasacyjnej od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2008 r. odrzucającego skargę

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 9 września 2008 r. odrzucił skargę J. R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2008 r. znak [...] z powodu nie uzupełnienia w terminie braków formalnych skargi, tj. nie uiszczenia wpisu sądowego oraz nie nadesłania odpisów skargi. Postanowienie zostało doręczone J. R. w dniu 16 września 2008 r. Dla J. R. termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął więc w dniu 16 października 2008 r.

W dniu 23 września 2008 r. J. R. zwróciła się do Sądu z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów oraz ustanowienie radcy prawnego z urzędu celem wniesienia skargi kasacyjnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 30 września 2008 r. przyznał J. R. prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie radcy prawnego.

W dniu 5 listopada 2008 r. Sąd zwrócił się do Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] o wyznaczenie dla J. R. radcy prawnego z urzędu.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w [...] w dniu 17 listopada 2008 r. wyznaczyła radcę prawnego J. P. pełnomocnikiem z urzędu J. R. Radca prawny J. P. twierdzi, iż o wyznaczeniu go na pełnomocnika z urzędu J. R. dowiedział się od Okręgowej Izby Radców Prawnych w [...] w dniu 24 listopada, jednak pełnomocnictwo do reprezentowania mocodawczyni podpisane przez J. R., zostało mu doręczone do Kancelarii dopiero w dniu 9 grudnia 2008 r. i niezwłocznie w dniu 11 grudnia 2008 r. przedstawione w Sądzie.

Pismem z dnia 15 grudnia 2008 r., a więc przy zachowaniu terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu - pełnomocnik J. R. wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jednocześnie wnosząc skargę kasacyjną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 i 2 i art. 87 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - Sąd może na wniosek przywrócić termin stronie która, nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy. Przywrócenie terminu nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie postępowania sądowego. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

W ocenie Sądu w niniejszej sprawie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej zasługuje na uwzględnienie. Skarżąca przed ustanowieniem pełnomocnika samodzielnie nie miała możliwości do wniesienia skargi kasacyjnej, natomiast wyznaczony w sprawie pełnomocnik w przewidzianych prawem terminach dokonał czynności niezbędnych dla dalszego rozpatrywania sprawy - uprawdopodobnił, iż nie zachowanie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od postanowienia z dnia 9 września 2008 r. nastąpiło bez jego winy, a powyższe pociąga dla skarżącej ujemne skutki procesowe w zakresie postępowania sądowego.

Z tego też względu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 86 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002r. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 30 września 2008 r., dokument z 9 września 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.