Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 23 marca 2010 r., sygn. akt VII SA/Wa 12/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Jolanta Zdanowicz
Rozpoznanie
w dniu 23 marca 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Z. O. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: odmowy wydania zezwolenia na ekshumację zwłok postanawia: odmówić Z. O. przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Z. O., ze względu na wniesienie jej po upływie terminu.

W dniu 5 lutego 2010 r. (data stempla biura podawczego) do Sądu wpłynął wniosek skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienie skargi.

W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że zaskarżoną decyzję otrzymała w dniu 8 października 2009 r., a nie w dniu 5 października 2009 r., a zatem termin do wniesienia skargi upływał z dniem 7 listopada 2009 r. a nie z dniem 4 listopada 2009 r.

Zaznaczyła, iż listonosz nie mógł wcześniej doręczyć jej decyzji, gdyż w tym terminie często nie było jej w domu. Dodała, iż z całą pewnością na potwierdzeniu odbioru decyzji nie wpisywała daty 5 październik 2009 r., a nawet jeżeli taka data znajduje się na zwrotce, to nie została przez nią wpisana, jak również podpisana. Wskazała, iż nie mogła wcześniej złożyć wniosku o przywrócenie terminu ze względu na obfite opady śniegu wskutek czego została odcięta od świata.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo o odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

W świetle postanowień zawartych w ww. przepisie, uchybiony termin do wniesienia skargi należy przywrócić w przypadku, gdy strona uprawdopodobni okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

Kryterium winy, jako przesłanka przywrócenia terminu wiąże się z obowiązkiem strony do zachowania szczególnej staranności przy prowadzeniu własnych spraw. O braku winy w niedopełnieniu obowiązku zachowania terminu do dokonania czynności procesowej można mówić tylko w przypadku stwierdzenia, że dopełnienie czynności stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie dającej się przezwyciężyć, przy czym przeszkoda musi zaistnieć obiektywnie, tzn. nie z winy wnioskodawcy.

W niniejszej sprawie ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji jednoznacznie wynika, że decyzja została odebrana w dniu 5 października 2009 r. przez osobę, która podpisała się Z.O. Ze znajdującej się zaś daty stempla pocztowego wynika, że zwrotne potwierdzenie odbioru zostało zwrócone do Sądu przez Urząd Pocztowy K. w dniu 5 października 2009 r.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż niemożliwym jest aby skarżąca odebrała decyzję w dniu 8 października 2009 r. tj. po dacie dokonania zwrotu potwierdzenia odbioru przez Urząd Pocztowy. Dodać należy, iż skarżąca nie podała żadnych okoliczności potwierdzających, iż odebrała decyzję w dacie innej niż ta, która znajduje się na zwrotnym potwierdzeniu odbioru.

Mając na uwadze powyższe, uznano, iż skarżąca w żaden sposób nie uprawdopodobniła, że niezachowanie terminu do wniesienia skargi na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] nr [...] nastąpiło bez jej winy.

Z tych też względów, na podstawie art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 stycznia 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.