Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 14 stycznia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Z. O., ze względu na wniesienie jej po upływie terminu.
W dniu 5 lutego 2010 r. (data stempla biura podawczego) do Sądu wpłynął wniosek skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienie skargi.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że zaskarżoną decyzję otrzymała w dniu 8 października 2009 r., a nie w dniu 5 października 2009 r., a zatem termin do wniesienia skargi upływał z dniem 7 listopada 2009 r. a nie z dniem 4 listopada 2009 r.
Zaznaczyła, iż listonosz nie mógł wcześniej doręczyć jej decyzji, gdyż w tym terminie często nie było jej w domu. Dodała, iż z całą pewnością na potwierdzeniu odbioru decyzji nie wpisywała daty 5 październik 2009 r., a nawet jeżeli taka data znajduje się na zwrotce, to nie została przez nią wpisana, jak również podpisana. Wskazała, iż nie mogła wcześniej złożyć wniosku o przywrócenie terminu ze względu na obfite opady śniegu wskutek czego została odcięta od świata.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo o odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
W świetle postanowień zawartych w ww. przepisie, uchybiony termin do wniesienia skargi należy przywrócić w przypadku, gdy strona uprawdopodobni okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.
Kryterium winy, jako przesłanka przywrócenia terminu wiąże się z obowiązkiem strony do zachowania szczególnej staranności przy prowadzeniu własnych spraw. O braku winy w niedopełnieniu obowiązku zachowania terminu do dokonania czynności procesowej można mówić tylko w przypadku stwierdzenia, że dopełnienie czynności stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie dającej się przezwyciężyć, przy czym przeszkoda musi zaistnieć obiektywnie, tzn. nie z winy wnioskodawcy.
W niniejszej sprawie ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru zaskarżonej decyzji jednoznacznie wynika, że decyzja została odebrana w dniu 5 października 2009 r. przez osobę, która podpisała się Z.O. Ze znajdującej się zaś daty stempla pocztowego wynika, że zwrotne potwierdzenie odbioru zostało zwrócone do Sądu przez Urząd Pocztowy K. w dniu 5 października 2009 r.
W świetle powyższego stwierdzić należy, iż niemożliwym jest aby skarżąca odebrała decyzję w dniu 8 października 2009 r. tj. po dacie dokonania zwrotu potwierdzenia odbioru przez Urząd Pocztowy. Dodać należy, iż skarżąca nie podała żadnych okoliczności potwierdzających, iż odebrała decyzję w dacie innej niż ta, która znajduje się na zwrotnym potwierdzeniu odbioru.
Mając na uwadze powyższe, uznano, iż skarżąca w żaden sposób nie uprawdopodobniła, że niezachowanie terminu do wniesienia skargi na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] nr [...] nastąpiło bez jej winy.
Z tych też względów, na podstawie art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, orzekł jak w sentencji postanowienia.