Uzasadnienie
Postanowieniem referendarza sądowego z dnia [...] lutego 2008 r. odmówiono S. i R. K. przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie radcy prawnego z urzędu.
W dniu 21 lutego 2008 r. (data nadania w UP) wpłynął do Sądu sprzeciw skarżących R. K. oraz S. K. od postanowienia z dnia [...] lutego 2008 r.
Wskutek wniesienia sprzeciwu postanowienie z dnia [...] lutego 2008 r. traci moc i dlatego sprawa będąca przedmiotem sprzeciwu podlega ponownemu rozpoznaniu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 257 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.
Zarządzeniem z dnia [...] stycznia 2008 r. wezwano R. K. do podpisania nadesłanego przez S. K. w dniu 28 grudnia 2007 r. formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy (PPF) lub do nadesłania nowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy uzupełnionego i podpisanego przez wnioskodawcę.
Wyjaśniono, że wniosek z dnia 29 listopada 2007r. o zwolnienie od uiszczenia opłaty kancelaryjnej za sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony i podpisany przez oboje małżonków S. i R. K. Natomiast nadesłany do Sądu w dniu 28 grudnia 2007r. wniosek na urzędowym formularzu (PPF) został podpisany tylko przez S. K. Powyższe należało wykonać w terminie 7 dni, od daty doręczenia pisma, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Skarżący R. K., pismo z dnia [...] stycznia 2008 r., wzywające do usunięcia braków wniosku otrzymał w dniu 14 stycznia 2008 r., a więc termin na uzupełnienie w/w braków upłynął z dniem 21 stycznia 2008 r.
W dniu 25 stycznia 2008 r. (data nadania w UP) wpłynął do Sądu wypełniony przez R. K. formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy (PPF), jednakże nie został on przez wnioskodawcę podpisany.
Mając na względzie, iż R. K., nie wykonał nałożonego na niego obowiązku, w zakreślonym przez Sąd terminie, na podstawie art. 257 w/w ustawy pozostawiono wniosek o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.