Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 kwietnia 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1238/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska
Rozpoznanie
w dniu 12 kwietnia 2011r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi Zgromadzenia [...] w [...] na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2010r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji postanawia odmówić przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2010r.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 października 2010r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Zgromadzenia [...] w [...] na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2010r. znak: [...]. W ww. sprawie strona skarżąca reprezentowana była przez r.pr. D.D. Wyrok wraz z uzasadnieniem został pełnomocnikowi doręczony w dniu 15 listopada 2010r., zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku upłynął w dniu 15 grudnia 2010r.

Pismem z dnia 16 grudnia 2010r. r.pr. D.D. złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od powyższego wyroku oraz skargę kasacyjną.

We wniosku o przywrócenie terminu pełnomocnik, jako przyczynę uchybienia terminu podał poważne i skomplikowane dolegliwości zdrowotne w dniach 13 - 15 grudnia 2010r., podkreślając, iż na wezwanie Sądu przedstawi zwolnienie lekarskie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej p.p.s.a., czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Natomiast zgodnie z art. 86 § 1 i 87 § 4 p.p.s.a. jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, Sąd na jej wniosek postanowi przywrócić termin. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

Warunkiem skuteczności wniosku o przywrócenie uchybionego terminu jest łączne spełnienie przesłanek ustanowionych w przepisach art. 86 i art. 87 p.p.s.a.: uprawdopodobnienie przez stronę braku winy w uchybieniu terminu (art. 86 § 1 i art. 87 § 2), spowodowanie przez uchybienie terminu ujemnych skutków dla strony (art. 86 § 2), dochowanie terminu do wniesienia wniosku (art. 87 § 1) i dopełnienie uchybionej czynności (art. 87 § 4).

Kryterium braku winy, jako przesłanka przywrócenia terminu, wiąże się z obowiązkiem strony do zachowania szczególnej staranności przy prowadzeniu własnych spraw. O braku winy w niedopełnieniu obowiązku zachowania terminu do dokonania czynności procesowej można zatem mówić tylko w przypadku stwierdzenia, że dopełnienie obowiązku stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie dającej się przezwyciężyć.

W ocenie Sądu strona skarżąca w niniejszej sprawie nie uprawdopodobniła, że uchybienie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nastąpiło bez jej winy.

Pełnomocnik podając przyczynę uchybienia terminu wskazał dolegliwości zdrowotne w dniach 13 - 15 grudnia 2010r., zaznaczając, iż na wezwanie Sądu przedstawi zwolnienie lekarskie.

W związku z powyższym, zarządzeniem z dnia 10 stycznia 2011r., Sąd wezwał r.pr. D.D. o nadesłanie zwolnienia lekarskiego, na które radca prawny powołuje się we wniosku. Pełnomocnik odebrał zarządzenie w dniu 25 stycznia 2011r. i do dnia dzisiejszego nie nadesłał wymienionego zwolnienia.

Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie nie istniały obiektywne okoliczności, z powodu których strona skarżąca nie mogła wnieść skargi kasacyjnej do Sądu w terminie wynikającym z przepisu prawa. Jeżeli zaś istniały, nie zostały uprawdopodobnione. Nie można zatem uznać, że to uchybienie nastąpiło bez jej winy.

Wobec powyższego, na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w postanowieniu.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 3 października 2011 r., dokument z 12 października 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.