Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 stycznia 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 1260/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 12 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi R.K. na uchwałę N. R. L. z dnia [...] grudnia 2016 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący – R. K. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę N. R. L. z dnia [...] grudnia 2016 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 czerwca 2017 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. uchwałę w kwocie 200 zł (słownie: dwieście złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

W dniu [...] czerwca 2017 r. (data stempla pocztowego) skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy przez zwolnienie z kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 8 września 2017 r. starszy referendarz sądowy odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych.

Następnie, prawomocnym postanowieniem z dnia 20 listopada 2017 r. Sąd, po rozpoznaniu sprzeciwu skarżącego, utrzymał w mocy ww. postanowienie z dnia 8 września 2017 r.

Zarządzeniem z dnia 21 listopada 2017 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 czerwca 2017 r. wzywającego skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. uchwałę w kwocie 200 zł – w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony skarżącemu w dniu 30 listopada 2017 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 52).

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 8 stycznia 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1369), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.

Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 20 listopada 2017 r. utrzymującego w mocy postanowienie z dnia 8 września 2017 r. odmawiającego skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych – pismem z dnia 21 listopada 2017 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 czerwca 2017 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 30 listopada 2017 r., zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 7 grudnia 2017 r.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 8 stycznia 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Powyższe skutkowało stwierdzeniem, że skarżący nie zastosował się do wezwania Sądu i nie uiścił w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.

Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 20 listopada 2017 r., dokument z 8 września 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.