Uzasadnienie
Skarżący – R. K. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na uchwałę N. R. L. z dnia [...] grudnia 2016 r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 czerwca 2017 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. uchwałę w kwocie 200 zł (słownie: dwieście złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
W dniu [...] czerwca 2017 r. (data stempla pocztowego) skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy przez zwolnienie z kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 8 września 2017 r. starszy referendarz sądowy odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych.
Następnie, prawomocnym postanowieniem z dnia 20 listopada 2017 r. Sąd, po rozpoznaniu sprzeciwu skarżącego, utrzymał w mocy ww. postanowienie z dnia 8 września 2017 r.
Zarządzeniem z dnia 21 listopada 2017 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 czerwca 2017 r. wzywającego skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. uchwałę w kwocie 200 zł – w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony skarżącemu w dniu 30 listopada 2017 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (karta 52).
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 8 stycznia 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1369), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 20 listopada 2017 r. utrzymującego w mocy postanowienie z dnia 8 września 2017 r. odmawiającego skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych – pismem z dnia 21 listopada 2017 r. wezwano skarżącego do wykonania zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 czerwca 2017 r. w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 30 listopada 2017 r., zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 7 grudnia 2017 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 8 stycznia 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Powyższe skutkowało stwierdzeniem, że skarżący nie zastosował się do wezwania Sądu i nie uiścił w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.
Z powyższych względów, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowił, jak w sentencji.