Uzasadnienie
Postanowieniem z 2 listopada 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 1395/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę A.K. i K.W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2015 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Odpis powyższego postanowienia wraz z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu K.W. na wskazany przez niego adres w dniu 9 listopada 2015 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru: k. 30 akt sądowych sprawy). Odbiór -wg adnotacji doręczającego przesyłkę- potwierdziła "matka" skarżącego M.W. Zatem termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał dla skarżącego z dniem 9 grudnia 2015 r.
W dniu 14 stycznia 2016 r. (data nadania w UP) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęła skarga kasacyjna K.W. reprezentowanego przez profesjonalnego pełnomocnika od postanowienia z 2 listopada 2015 r. Przesyłka zawierająca skargę kasacyjną została nadana w placówce pocztowej w dniu 12 stycznia 2016 r. (koperta: k-46 akt sprawy).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.), skargę kasacyjną wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Skarga kasacyjna wniesiona po upływie terminu podlega odrzuceniu przez wojewódzki sąd administracyjny na posiedzeniu niejawnym (art. 178 p.p.s.a.).
W niniejszej sprawie trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej od postanowienia z 2 listopada 2015 r. upłynął dla skarżącego K.W. z dniem 9 grudnia 2015 r.
Skargę kasacyjną wniesiono (nadano w placówce pocztowej operatora wyznaczonego) w dniu 12 stycznia 2016 r., czyli z uchybieniem terminu do jej wniesienia. Zaistniała zatem postawa do odrzucenia skargi kasacyjnej określona w art. 178 p.p.s.a.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji postanowienia.