Uzasadnienie
K. K. wniósł w dniu 21 maja 2015 r. (data stempla urzędu pocztowego) skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego nr [...] z dnia [...] kwietnia 2015 r., a także wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Postanowieniem z dnia 16 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 8 grudnia 2015 r. oddalił zażalenie skarżącego na to postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej: p.p.s.a.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie. W niniejszej sprawie skarżący otrzymał decyzję organu drugiej instancji 14 kwietnia 2015 r., wobec czego termin do wniesienia skargi upływał z dniem 14 maja 2015 r. Skarga zaś została wniesiona w dniu 21 maja 2015 r. i prawomocnie odmówiono skarżącemu przywrócenia terminu do jej wniesienia.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Art. 58 § 3 p.p.s.a. stanowi, iż sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
Z tych też przyczyn Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.