Uzasadnienie
UZASADNIENIE.
Postanowieniem z dnia 12 października 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił wniosek o wykładnię wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lutego 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1440/15 wniesiony przez G. M., G. M. i Z. G. Zażalenie na ww. postanowienie wnieśli w dniu 27 października 2016 r. G. M., G. M. i Z. G. nadając je bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zażalenie, jako wniesione niezgodnie z właściwością, zostało przekazane przez Naczelny Sąd Administracyjny do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 8 listopada 2016 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r., poz. 718) – dalej "p.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanej sprawie, jak wynika z wyżej opisanych okoliczności, przesyłkę zawierającą odpis zaskarżonego postanowienia G. M. w dniu 27 października 2016 r. oraz G. M. i Z. G. w dniu 21 października. Siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia na powyższe postanowienie upływał zatem w dniu 3 listopada 2016 r. dla G. M. oraz w dniu 28 października 2016 r. dla G. M. i Z. G..
Jak natomiast wynika z akt sprawy przedmiotowe zażalenie zostało wniesione bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 27 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny przekazał zaś przedmiotowe zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 8 listopada 2016 r.
Wskazać należy zatem, że jak wynika z orzecznictwa dotyczącego trybu i terminu składania skargi kasacyjnej od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych, jeżeli skarga kasacyjna, pomimo prawidłowego pouczenia, została wniesiona bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, to termin do jej wniesienia zostanie zachowany jednie w przypadku, gdy Naczelny Sąd Administracyjny prześle tę skargę do właściwego sądu wojewódzkiego przed upływem terminu do jej wniesienia (por. postanowienie NSA z dnia 23 lutego 2011 r. o sygn. akt I OZ 118/11).
W ocenie Sądu orzekającego w niniejszej sprawie analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku wniesienia zażalenia od postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Skoro zatem w niniejszej sprawie zażalenie zostało przekazane do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego w dniu 8 listopada 2016 r., to za datę wniesienia przedmiotowego zażalenia należy uznać dzień 8 listopada 2016 r. Tym samym uchybienie przez wnoszących zażalenie siedmiodniowemu terminowi do wniesienia zażalenia jest bezsporne.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu zażalenia