Uzasadnienie
Postanowieniem z 24 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie działając na podstawie art. 178 p.p.s.a. - ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.), odrzucił skargę kasacyjną W. C. od wyroku tutejszego Sądu z dnia 20 kwietnia 2016 r., wydanego w sprawie VII SA/Wa 1441/15 z powodu nieuiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
W złożonym na ww. postanowienie zażaleniu skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła o uchylenie tego postanowienia wskazując, że w zakreślonym przez Sąd terminie uiściła należny wpis sądowy. Do zażalenia załączony został dowód uiszczenia w urzędzie pocztowym wpisu sądowego w wysokości 100 zł.
Po ponownym sprawdzeniu wpływów na konto dochodów budżetowych tutejszego Sądu, Oddział Finansowo-Budżetowy zlokalizował uiszczoną przez stronę skarżącą w dniu 11 lipca 2016 r. kwotę 100 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 195 § 2 p.p.s.a. jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, wojewódzki sąd administracyjny, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych.
Zacytowany przepis stanowi podstawę do dokonania autokontroli zaskarżonego postanowienia przez wojewódzki sąd administracyjny. Sąd ten może mianowicie uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby rozpoznać sprawę na nowo, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z dwóch następujących przesłanek: a) zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub b) zażalenie jest oczywiście uzasadnione.
Zażalenie jest oczywiście uzasadnione, gdy wadliwość zaskarżonego postanowienia jest zauważalna bez potrzeby dokonywania jego głębszej analizy (por. postanowienie SN z dnia 20 maja 1999 roku, II UZ 58/99, OSNP 2000/15/602).
W ocenie Sądu treść złożonego przez skarżącą zażalenia na postanowienie Sądu o odrzuceniu skargi kasacyjnej pozwala ocenić, iż jest ono oczywiście uzasadnione. Stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej mijał z dniem 12 lipca 2016 r.
Sąd przyjął, że skarżąca nie uiściła wymaganego wpisu, albowiem tak wynikało z informacji sporządzonej w dniu 26 lipca 2016 r. przez Oddział Budżetowo-Finansowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Natomiast po doręczeniu przez stronę skarżącą dowodu wpłaty, ww. jednostka sądu zlokalizowała uiszczoną w dniu 11 lipca 2016 r. wpłatę do sprawy niniejszej i prawidłowo ją zaksięgowała. Tym samym uznać należało, że skarżąca w zakreślonym przez sąd terminie uiściła wpis sądowy od skargi kasacyjnej.
Mając na względzie powyższe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał zażalenie za oczywiście uzasadnione i w trybie autokontroli, na podstawie art. 195 § 2 p.p.s.a. uchylił zaskarżone postanowienie.