Uzasadnienie
Zgodnie z art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 - zwanej dalej p.p.s.a.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata, a w oparciu o § 3 omawianego artykułu skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
Zarządzeniem z dnia 16 sierpnia 2012 r. wezwano skarżącą J.S. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 300 złotych, w terminie 7 dni, od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarżąca otrzymała ww. wezwanie w dniu 20 sierpnia 2012 r. (dowód - zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki - k.22), a zatem termin do uiszczenia opłaty sądowej w sprawie upływał w dniu 27 sierpnia 2012 r.
Z akt sprawy wynika, że skarżąca uiścił kwotę 300 złotych, jednak dopiero w dniu 18 września 2012 r. (dowód - k. 23), a zatem z uchybieniem terminu.
Wskazać należy, że uiszczenie wpisu po terminie jest bezskuteczne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Skoro zatem nie uiszczono w terminie wpisu sądowego od skargi, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzeczono jak w punkcie I sentencji postanowienia. Zgodnie z art. 232 § 1 pkt 1 cytowanej ustawy Sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego, o czym postanowiono w punkcie II orzeczenia.