Uzasadnienie
Skarżący – J. W. i M. W. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2016 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Zarządzeniem z dnia 27 września 2016 r. wezwano skarżących do usunięcia braków formalnych skargi przez podpisanie skargi bądź nadesłanie skargi własnoręcznie podpisanej przez każdego ze skarżących - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Przesyłka, zawierająca wezwanie, została skutecznie doręczona J. W. w dniu 5 października 2016 r., natomiast M. W. w dniu 13 października 2016 r.
W dniu 20 października 2016 r. (data stempla pocztowego) skarżący nadesłali do Sądu podpisaną skargę.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga J. W. podlega odrzuceniu.
Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 718), zwanej dalej p.p.s.a., sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Na podstawie art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a. każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Stosownie zaś do treści art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
W niniejszej sprawie skarga podlegała uzupełnieniu, ponieważ nie została podpisana przez każdego ze skarżących. Wobec powyższego Sąd uznał za konieczne wezwanie skarżących do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podpisanie skargi - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie zostało skutecznie doręczone J. W. w dniu 5 października 2016 r., natomiast M. W. w dniu 13 października 2016 r. Termin do dokonania tej czynności dla J. W. upływał w dniu 12 października 2016 r., natomiast podpisana skarga została nadesłana do Sądu w dniu 20 października 2016 r. (data stempla pocztowego), a zatem po upływie siedmiodniowego terminu do dokonania tej czynności.
W okolicznościach niniejszej sprawy uznać należy, że J. W. uzupełniła braki formalne skargi po upływie siedmiodniowego terminu do dokonania tej czynności, co obligowało Sąd do odrzucenia skargi J. W. Natomiast skarżący – M. W. uzupełnił braki formalne skargi w zakreślonym przez Sąd terminie.
Z powyższych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowił, jak w sentencji.