Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 listopada 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 1678/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 22 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. W. i M. W. na decyzję [....] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2016 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę J. W.

Uzasadnienie

Skarżący – J. W. i M. W. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2016 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.

Zarządzeniem z dnia 27 września 2016 r. wezwano skarżących do usunięcia braków formalnych skargi przez podpisanie skargi bądź nadesłanie skargi własnoręcznie podpisanej przez każdego ze skarżących - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Przesyłka, zawierająca wezwanie, została skutecznie doręczona J. W. w dniu 5 października 2016 r., natomiast M. W. w dniu 13 października 2016 r.

W dniu 20 października 2016 r. (data stempla pocztowego) skarżący nadesłali do Sądu podpisaną skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Skarga J. W. podlega odrzuceniu.

Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2016 r., poz. 718), zwanej dalej p.p.s.a., sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.

Na podstawie art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a. każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.

Stosownie zaś do treści art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.

W niniejszej sprawie skarga podlegała uzupełnieniu, ponieważ nie została podpisana przez każdego ze skarżących. Wobec powyższego Sąd uznał za konieczne wezwanie skarżących do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podpisanie skargi - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Wezwanie zostało skutecznie doręczone J. W. w dniu 5 października 2016 r., natomiast M. W. w dniu 13 października 2016 r. Termin do dokonania tej czynności dla J. W. upływał w dniu 12 października 2016 r., natomiast podpisana skarga została nadesłana do Sądu w dniu 20 października 2016 r. (data stempla pocztowego), a zatem po upływie siedmiodniowego terminu do dokonania tej czynności.

W okolicznościach niniejszej sprawy uznać należy, że J. W. uzupełniła braki formalne skargi po upływie siedmiodniowego terminu do dokonania tej czynności, co obligowało Sąd do odrzucenia skargi J. W. Natomiast skarżący – M. W. uzupełnił braki formalne skargi w zakreślonym przez Sąd terminie.

Z powyższych względów, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 9 czerwca 2017 r., dokument z 4 stycznia 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.