Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 15 stycznia 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 1696/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Izabela Ostrowska
Rozpoznanie
w dniu 15 stycznia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. F. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2014r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku gospodarczego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 25 lipca 2014r. E. F. za pośrednictwem organu wniósł skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2014r. nr [...], którą uchylono decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w O. z dnia [...] kwietnia 2014r. nr [...] w całości i na podstawie art. 48 ust. 1 w związku z art. 48 ust. 4 Prawa budowlanego nakazano E. F. rozbiórkę samowolnie wybudowanego budynku gospodarczego dobudowanego do budynku mieszkalnego usytuowanego na terenie nieruchomości przy ul. [...] w W. w ostrej granicy z działką sąsiednią poprzez demontaż trzech ścian, dachu oraz betonowego podłoża ww. obiektu. W skardze skarżący wniósł o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

W odpowiedzi na skargę [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wniósł o jej odrzucenie. Organ wskazał, że przedmiotowa skarga została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu ww. wniosku postanowieniem z dnia 15 października 2014r. odmówił E. F. przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu zażalenia E. F. na ww. postanowienie, postanowieniem z dnia 10 grudnia 2014r. sygn. akt II OZ 1316/14 oddalił zażalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a). Z kolei w myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

W rozpatrywanej sprawie skarżona decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2014r. nr [...], zawierająca prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie jej zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, została skutecznie doręczona skarżącemu w dniu 23 czerwca 2014r. Zatem termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, upłynął skarżącemu w dniu 23 lipca 2014r.

Tymczasem z akt sprawy wynika, że skarga została wniesiona drogą pocztową do organu w dniu 25 lipca 2014r. (data stempla pocztowego), zatem z uchybieniem ustawowego terminu. Ponadto należy wskazać, że termin ten nie został skarżącemu przywrócony, gdyż postanowieniem z dnia 15 października 2014r. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia skargi, a środek zaskarżenia wniesiony od powyższego postanowienia nie został uwzględniony – postanowienie NSA z dnia 10 grudnia 2014r. sygn. akt II OZ 1316/14.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 października 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.