Uzasadnienie
Pismem z dnia 10 lipca 2015 r. J. H. i V. T. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem organu, skargę na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2015 r., znak [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.
Zarządzeniem z dnia 11 września 2015 r. Sąd wezwał skarżących do podpisania skargi oraz do uiszczenia wpisu od powyższej skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia. Powyższe zarządzenia doręczone zostało skarżącym w dniu 21 września 2015 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru k-45 i k-46 akt sądowych), a zatem termin do usunięcia braków formalnych skargi upływał w dniu 28 września 2015 r.
W dniu 25 września 2015 r. skarżący J. H. nadesłał podpisaną przez skarżących skargę oraz złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy, w wyniku którego postanowieniem referendarza sądowego z dnia 15 grudnia 2015 r. ustawiono dla skarżącego J. H. adwokata oraz zwolniono skarżącego od wpisu sądowego. Skarżąca V. T. nie została zwolniona od kosztów sądowych, w związku z czym zobowiązana była do uiszczenia wpisu. Skarżąca nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo Budżetowego (k-51 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270), powoływana dalej jako p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Stosownie natomiast do art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie, co wskazano wcześniej, wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego skarżąca otrzymała w dniu 21 września 2015 r., a zatem termin do dokonania tej czynności upłynął w dniu 28 września 2015 r. Skarżąca w przepisanym terminie wpisu nie uiściła.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.