Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 19 października 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1878/11

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Tadeusz Nowak
Rozpoznanie
w dniu 19 października 2011 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi S. T. na Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie niewłaściwego załatwienia wniosku o nadesłanie protokołu

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę. WSA/post.1 - sentencja postanowienia

Uzasadnienie

Pismem z 14 czerwca 2011 r. S. T. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie niewłaściwego załatwienia wniosku o nadesłanie protokołu.

Zarządzeniem z dnia 5 września 2011 r. wezwano skarżącego do wykazania, że przed złożeniem skargi do sądu administracyjnego wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Stosowne wezwanie doręczono skarżącemu w dniu 26 września 2011 r. W tej sytuacji zakreślony w zarządzeniu termin upłynął z dniem 3 października 2011 r.

W wyznaczonym terminie skarżący nie wykazał, iż przed złożeniem skargi na Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie niewłaściwego załatwienia wniosku o nadesłanie protokołu wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 52 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwana dalej p.p.s.a.) skargę do sądu administracyjnego można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one stronie w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.

Natomiast zgodnie z art. 52 § 3 p.p.s.a., jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na akty lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 i 4a p.p.s.a. skargę można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności, do usunięcia naruszenia prawa.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy należy zauważyć, że skarżący nie dopełnił powyższego wymogu tj. nie wykazał, iż przed złożeniem skargi na Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie niewłaściwego załatwienia wniosku o nadesłanie protokołu wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa

Wobec powyższego uznać należało, iż wniesiona w niniejszej sprawie skarga jest niedopuszczalna i z tej przyczyny podlega odrzuceniu na mocy art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 p.p.s.a. w związku z art. 52 § 3 p.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 lutego 2012 r., dokument z 15 grudnia 2011 r., dokument z 3 listopada 2011 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.