Uzasadnienie
W dniu 26 lipca 2012 r. M. T. (zwana dalej skarżącą) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem organu, skargę na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania.
Zarządzeniem z dnia 8 sierpnia 2012 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu od powyższej skargi w kwocie 200 zł oraz do nadesłania 24 egzemplarzy odpisów skargi, w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia. Powyższe zarządzenie doręczone zostało skarżącej w dniu 21 sierpnia 2012 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k-11 akt sądowych). Skarżąca przy piśmie z dnia 24 sierpnia 2012 r. nadesłała żądane odpisy skargi i wniosła o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. Zarządzeniem z dnia 30 sierpnia 2012 r. wezwano skarżącą do uzupełnienia danych zawartych we wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez nadesłanie stosownych dokumentów potwierdzających sytuację finansową skarżącej. Wobec nienadesłania przez skarżącą dokumentów, postanowieniem referendarza sądowego z dnia 18 października 2012 r. odmówiono skarżącej przyznania prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów i ustanowienie adwokata.
W związku z brakiem sprzeciwu od powyższego postanowienia wezwano skarżącą do wykonania zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie nie zostało przez skarżącą podjęte z placówki pocztowej, wobec czego zostało uznane za doręczone w trybie art. 73 p.p.s.a. z dniem 4 lutego 2013 r. W związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął z dniem 11 lutego 2013 r.
Skarżąca nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo Budżetowego (k-33 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270), powoływana dalej jako p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Stosownie natomiast do art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie, co wskazano wcześniej, wezwanie do wykonania zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu sądowego uznano za doręczone skarżącej z dniem 4 lutego 2013 r., a zatem termin do dokonania tej czynności upłynął w dniu 11 lutego 2013 r. Skarżąca w przepisanym terminie wpisu nie uiściła.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.