Uzasadnienie
H. P. w dniu 13 lutego 2015 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] utrzymującą w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] maja 2014 r., nr [...], którym nie uwzględniono zarzutów wniesionych przez H. P., w związku z prowadzonym na podstawie tytułu wykonawczego Nr [...]z dnia [...] kwietnia 2014 r. postepowaniem egzekucyjnym wszczętym celem wyegzekwowania obowiązku wynikającego z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] marca 2012 r., nr [...] nakazującej dokonanie rozbiórki budynku mieszkalnego jednorodzinnego usytuowanego na działce nr ew. [...] przy [...] [...] w B. Zarządzeniem z dnia 12 września 2014 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu od skargi wniesionej na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2014 r. w kwocie 100 złotych w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącej przy piśmie z dnia 19 września 2014 r.- w dniu 24 października 2014 r.
W dniu 6 listopada 2014 r. wpłynął wniosek H. P. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi tj. złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 30 grudnia 2014 r. odmówił H. P. przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi.
H. P. wniosła zażalenie na ww. postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt II OZ 318/15 oddalił zażalenie H. P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 grudnia 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi.
Z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Termin siedmiodniowy jest terminem ustawowym, który nie może być skracany, ani przedłużany. W niniejszej sprawie strona skarżąca została w sposób prawidłowy wezwana do uiszczenia wpisu od skargi oraz pouczona o skutkach jego nieuiszczenia. Termin do uiszczenia opłaty sądowej od skargi, upłynął bezskutecznie w dniu 31 października 2014 r.
Ponieważ Sąd prawomocnie odmówił skarżącej przywrócenia terminu do usunięcia braków formalnych skargi, uznać należy, że skarżąca nie dokonała tych czynności w terminie, co skutkuje odrzuceniem skargi.
Mając na względzie powyższe, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia