Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 7 maja 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 2020/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Mirosława Kowalska przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 7 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. W., R. W., M. F.-B., M. B. na decyzję Wojewody [....] z dnia [....[ lipca 2017 r. nr [....] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę M. W., R. W. i M. F.-B.

Uzasadnienie

Skarżący – M.W., R. W., M. F.-B. i M. B. wspólnym pismem wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Wojewody [....] z dnia [....] lipca 2017 r. nr [.....[ w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 21 marca 2018 r. odrzucił skargę M. B., na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. - ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), bowiem ww. skarżący uchybił terminowi do wniesienia skargi.

W skardze skarżący wnieśli o przyznanie im prawa pomocy.

Postanowieniem z dnia 27 listopada 2017 r. starszy referendarz sądowy odmówił M. W. i R.W. przyznania prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od kosztów sądowych (opłaty od skargi) oraz w zakresie ustanowienia adwokata. Następnie, postanowieniem z dnia 15 stycznia 2018 r. Sąd, po rozpoznaniu sprzeciwu ww. skarżących utrzymał w mocy postanowienie z dnia 27 listopada 2017 r. Odpis ww. postanowienia został doręczony każdemu z ww. skarżących w dniu 5 lutego 2018 r. (karta 93 i 94 akt sądowych).

Zarządzeniem z dnia 25 stycznia 2018 r. starszy referendarz sądowy pozostawił bez rozpoznania wniosek M. F.-B. o przyznanie prawa pomocy (karta 86 akt sądowych). Odpis ww. zarządzenia został uznany za doręczony ww. skarżącemu w dniu 15 lutego 2018 r. (karta 104 akt sądowych).

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 8 marca 2018 r. wezwano M. W., R. W.i M. F.-B. do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 500 zł (słownie: pięćset złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony R.W. w dniu 29 marca 2018 r. (karta 125), M. F.-B. w dniu 22 marca 2018 r. (karta 124) i M.W. w dniu 3 kwietnia 2018 r. (karta 135 w zw. z kartą 136).

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 25 kwietnia 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 220 § 1 p.p.s.a. - ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.

Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 15 stycznia 2018 r. i prawomocnego zarządzenia z dnia 25 stycznia 2018 r. - wezwano skarżących: M. W., R. W. i M. F.-B. do uiszczenia solidarnie wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 500 zł (słownie: pięćset złotych), w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony R. W. w dniu 29 marca 2018 r. (karta 125), M. F.-B. w dniu 22 marca 2018 r. (karta 124) i M.W. w dniu 3 kwietnia 2018 r. (karta 135 w zw. z kartą 136). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 10 kwietnia 2018 r.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 25 kwietnia 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.

Stwierdzić zatem należy, że skarżący M. W., R. W.i M. F.-.B. nie zastosowali się do wezwania Sądu i nie uiścili w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.

Z powyższych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., odrzucił skargę M. W., R.W. i M. F.-B..

Pod tą sygnaturą także: dokument z 21 marca 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.