Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 listopada 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 2049/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka
Rozpoznanie
w dniu 12 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. Z. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2012 r., Nr [...] w przedmiocie odstąpienia od nałożenia obowiązków wykonania określonych czynności lub robót budowlanych postanawia odmówić M. Z. przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2012 r., Nr [...].

Uzasadnienie

M. Z. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2012 r., Nr [...].

Postanowieniem z dnia 17 października 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił ww. skargę z uwagi na to, że skarżąca nie uzupełniła braków formalnych skargi poprzez uiszczenie wpisu od skargi w terminie.

W piśmie datowanym na dzień 30 października 2012 r. (31 października 2012 r. data prezentaty Sądu), skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do uiszczenie wpisu sądowego od skargi.

Uzasadniając wniosek o przywrócenie terminu wskazała, iż zawiadamiała pismem z dnia 2 października 2012 r. Sąd o tym, iż nie będzie w stanie uiścić wpisu w terminie z uwagi na to, że otrzymuje świadczenie emerytalne około 6 dnia każdego miesiąca, a termin uiszczenia wpisu w niniejszej sprawie mijał wraz z dniem 3 listopada 2012 r. Wskazała także, że w wymienionym piśmie prosiła o przesunięcie terminu wpłaty wpisu sądowego. Skarżąca podniosła, że uiściła wpis sądowy – który stanowi połowę jej dochodów – w dniu 5 listopada 2012 r., niezwłocznie po tym jak jej zostało przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenie emerytalne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 i 87 § 1 i § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 – zwanej dalej ppsa) Sąd może na wniosek przywrócić termin stronie, która bez swojej winy nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym. Wniosek o przywrócenie terminu wnosi się do Sądu, w którym czynność miała być dokonana w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w przypadkach wyjątkowych (art. 87 § 5 ww. ustawy).

Sąd uznał, że wniosek M. Z. o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi nie zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Sądu skarżąca w niniejszej sprawie nie uprawdopodobniła, że nie dokonała czynności w terminie bez braku swojej winy. Okoliczności wymienione przez skarżącą, we wniosku o przywrócenie terminu, nie mogą w ocenie Sądu w żadnym wypadku świadczyć o braku winy strony w niedopełnieniu obowiązku zachowania terminu do wniesienia skargi. Nie są to bowiem okoliczności, którym można przypisać charakter przeszkody nie dającej się przezwyciężyć. W szczególności za taką okoliczność nie można uznać tego, iż skarżąca w terminie otwartym do uiszczenia wpisu sądowego zawiadomiła Sąd - pismem z dnia 2 października 2012 r. (3 października 2012 r. data prezentaty Sądu) – iż nie ma możliwości uiszczenia wpisu sądowego w terminie z uwagi na termin otrzymywania emerytury. Za taką okoliczność nie może być również uznane to, że świadczenia emerytalne przekazywane są skarżącej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w okolicach szóstego dnia każdego miesiąca.

Z uwagi na powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 września 2013 r., dokument z 27 sierpnia 2013 r., dokument z 27 marca 2013 r., dokument z 17 grudnia 2012 r., dokument z 17 października 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.