Uzasadnienie
W dniu 19 sierpnia 2013 r. skarżąca T. K. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...].
Pismem z dnia 28 sierpnia 2013 r. skarżąca za pośrednictwem organu sprostowała swoją skargę i jednocześnie złożyła wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy postanowienia z dnia 30 grudnia 2013 r. odmówił skarżącej przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Sąd stwierdził, że skarżąca nie uprawdopodobniła braku winy w niedochowaniu terminu do złożenia skargi.
Na ww. postanowienie skarżąca złożyła zażalenie.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 19 lutego 2014 r. oddalił ww. zażalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Z akt sprawy wynika, że skarżąca otrzymała w dniu 17 lipca 2013 r. ww. decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2013 r. Skarga na ww. decyzję została wniesiona w dniu 19 sierpnia 2013 r. Zatem po upływie ustawowego terminu, który skończył się z dniem 16 sierpnia 2013 r.
Na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi sąd odrzuca skargę jeżeli została wniesiona po upływie terminu do jej wniesienia.
W niniejszej sprawie, jak wskazano skarżąca nie dochowała terminu do wniesienia skargi, a wniosek o przywrócenie terminu został oddalony. Z tego względu skarga T. K. podlega odrzuceniu.
Biorąc powyższe pod uwagę należało orzec jak w sentencji na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami.