Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. K. na postanowienie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] lipca 2012 r. znak [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia uwierzytelnionej kopii oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W piśmie z dnia 10 stycznia 2013 r. skarżąca zawarła wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, który postanowieniem z dnia 18 stycznia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił.
Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła skarżąca J. K. Zarządzeniem Przewodniczącej Wydziału z dnia 5 lutego 2013 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu od zażalenia w kwocie 100 zł, a ponadto do usunięcia braków formalnych zażalenia, przez nadesłanie 1 egzemplarza odpisu zażalenia, w terminie 7 dni, pod rygorem jego odrzucenia.
Powyższe wezwania doręczono skarżącej w dniu 11 lutego 2013 r., a zatem termin na wykonanie powyższych wezwań upływał wraz z dniem 18 lutego 2013 r.
W zakreślonym terminie (tj. w dniu 18 lutego 2013 r.) skarżąca uiściła wymagany wpis, ale nie nadesłała odpisu zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Na wstępie zaznaczyć należy, że do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej (art. 197 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. – dalej jako p.p.s.a.). Zgodnie zaś z art. 176 powołanej ustawy skarga kasacyjna powinna spełniać warunki przewidziane dla pisma strony, ponadto zawierać wskazanie zaskarżonego orzeczenia, wniosek o jego zmianę lub uchylenie, jak również zwięzłe uzasadnienie.
W myśl art. 47 § 1 p.p.s.a. do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Gdy zażalenie nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa do jego uzupełnienia lub poprawienia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia (art. 49 § 1 i art. 178 w związku z art. 197 § 2 powoływanej ustawy).
W rozpoznawanej sprawie J. K. zarządzeniami z 5 lutego 2013 r. wezwana została do uzupełnienia braków formalnych zażalenia oraz do uiszczenia wpisu. Zarządzenia doręczono skarżącej w dniu 11 lutego 2013 r., zatem termin do ich wykonania upływał w dniu 18 lutego 2013 r. Skarżąca w terminie uiściła wpis od zażalenia, jednak do dnia dzisiejszego nie nadesłała odpisu zażalenia.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.
O zwrocie wpisu Sąd postanowił na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 powołanej ustawy.