Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 stycznia 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 2167/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Izabela Ostrowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 stycznia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi C. T. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 29 sierpnia 2015 r. C. T. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego. W skardze skarżąca zawarła wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 28 września 2015 r. wezwano skarżącą do uzupełnienia braków formalnych skargi, w terminie siedmiu dni pod rygorem jej odrzucenia, poprzez nadesłanie jednego odpisu skargi. Ponadto wezwano skarżącą do sprecyzowania treści skargi poprzez wskazanie, czy stanowi ona jedynie skargę na decyzję [...] WINB z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] czy również skargę na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez [...] WINB i PINB w N. Ponadto zarządzeniem z dnia 29 września 2015 r. przesłano skarżącej formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy celem jego wypełnienia terminie 7 dni.

Wezwania powyższe zostały skutecznie doręczone skarżącej w dniu 2 października 2015 r. (zpo k. 19 i 20 akt sprawy), zatem siedmiodniowy termin do dokonania powyższych czynności upływał w dniu 9 października 2015 r.

Skarżąca w dniu 8 października 2015 r. nadesłała:

  1. - wypełniony formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy,
  2. - pismo bez wskazanej daty, w którym zwraca się o przydzielenie adwokata z urzędu i wskazuje na trudną sytuację materialną oraz precyzuje, że jej skarga dotyczy bezczynność i przewlekłości postępowania [...] WINB oraz PINB w N.
  3. - pismo datowane na 29 sierpnia 2015 r., w którym skarżąca wnosi o rozpatrzenie skargi na bezczynność i przewlekłość WINB i PINB oraz o zwolnienie od wpisu sądowego.

Skarżąca nie nadesłała odpisu skargi z dnia 29 sierpnia 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Stosownie do art. 47 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej jako p.p.s.a., do pisma należy dołączyć jego odpisy oraz odpisy załączników dla doręczenia ich stronom i uczestnikom postępowania. W myśl zaś art. 49 § 1 p.p.s.a., jeżeli pismo nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. Taka odmienna regulacja ma zastosowanie do skargi wniesionej do wojewódzkiego sądu administracyjnego, bowiem jak stanowi art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. skargi, której braków formalnych nie uzupełniono w wyznaczonym terminie, nie pozostawia się bez rozpoznania, lecz podlega ona odrzuceniu.

Wskazać należy, że braki skargi mogą być uzupełniane w następstwie wezwania przez sąd w terminie i ze skutkiem określonym w art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 49 § 1 p.p.s.a. Każde nieuzupełnienie istotnych braków formalnych skargi skutkuje jej odrzuceniem. O takim braku formalnym skargi można mówić między innymi wówczas, gdy strona składając skargę, nie dołączyła odpowiedniej liczby odpisów skargi, co uniemożliwia nadanie takiemu pismu procesowemu dalszego, prawidłowego biegu. Pisma niepodpisane przez skarżącego ani niepoświadczone przez wnoszącego za zgodność z oryginałem, a tym bardziej odmienne w treści, powyższego wymogu nie spełniają, a tym samym nie podlegają doręczeniu innym stronom lub uczestnikom postępowania. Nieuzupełnieniem braków skargi jest bowiem nie tylko niewykonanie wezwania, ale także jego nieprawidłowe, czy niepełne wykonanie

W niniejszej sprawie skarżąca w odpowiedzi na wezwanie Sądu do uzupełnienia braków formalnych skargi przesłał dwa pisma, stanowiące w treści dokumenty odmienne od skargi nadesłanej przez organ administracji wraz z odpowiedzią na skargę. Stwierdzić zatem należy, że nie został wypełniony obowiązek wynikający z art. 47 § 1 p.p.s.a.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w związku z art. 49 § 1 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 grudnia 2016 r., dokument z 8 listopada 2016 r., dokument z 20 listopada 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.