Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2013 r. sygn. akt VII SA/Wa 2238/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. L., dalej skarżąca, na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
W dniu 12 grudnia 2013 r. skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku Sądu z dnia 23 kwietnia 2013 r. i dołączyła wniosek o sporządzenie w/w wyroku Sądu.
Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2014 r. sygn. akt VII SA/Wa 2238/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącej przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Sądu.
Postanowienie Sądu zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 17 stycznia 2014 r. (k. 56).
W dniu 24 stycznia 2014 r. pełnomocnik skarżącej wniósł zażalenie od w/w postanowienia Sądu z dnia 8 stycznia 2014 r. W piśmie wniósł o zwolnienie skarżącej od wpisu od zażalenia.
Pismem z dnia 11 lutego 2014 r. przesłano pełnomocnikowi skarżącej formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy, w celu jego wypełnienia i odesłania do Sądu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Zarządzeniem z dnia 27 marca 2014 r. referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zarządził wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy pozostawić bez rozpoznania wskutek nienadesłania wniosku na przesłanym urzędowym formularzu w wyznaczonym terminie (art. 257 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej p.p.s.a.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 7 maja 2014 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia wniesionego na postanowienie Sądu z dnia 8 stycznia 2014 r., w kwocie 100 złotych, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia.
Odpis ww. zarządzenia doręczono pełnomocnikowi skarżącej w dniu 12 maja 2014 r. (k. 72), a zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 19 maja 2014 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że skarżąca nie uiściła wpisu sądowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z brzmieniem art. 230 § 1 p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. W myśl § 2 powołanego przepisu - pismami, o których mowa w § 1, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
Stosownie do art. 220 § 1 p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem art. 220 § 2 p.p.s.a., przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Stosownie do art. 220 § 3 p.p.s.a. zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Z akt sprawy wynika, że wezwanie do uiszczenia wpisu od zażalenia na postanowienie Sądu z dnia 8 stycznia 2014 r. zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi skarżącej w dniu 12 maja 2014 r. (k. 72), zatem 7-dniowy termin do uiszczenia wpisu od zażalenia upłynął w dniu 19 maja 2014 r. Skarżąca, pomimo wezwania, nie uiściła należnego wpisu od zażalenia.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 1 i § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd postanowił jak w sentencji.