Uzasadnienie
W niniejszej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 stycznia 2013 r. oddalił skargę E.G. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2012 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku upływał z dniem 4 lutego 2013 r.
Pismem z dnia 7 lutego 2013 r. (data nadania w UP) E.G. wniósł o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 141 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 - zw. dalej "p.p.s.a.") - uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie czternastu dni od dnia ogłoszenia wyroku. W sprawach w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Doręczenie odpisu wyroku dotyczy przypadku, gdy orzekano w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym. W przedmiotowej sprawie wyrok został ogłoszony po rozpoznaniu sprawy na rozprawie. Zatem termin do złożenia wniosku o jego uzasadnienie liczony jest od dnia publikacji wyroku, czyli od dnia 28 stycznia 2013 r.
Powołany wyżej przepis ustanawia rygor czasowy, w którym strona powinna dopełnić czynności - w tym przypadku złożyć wniosek o uzasadnienie. Wniosek taki nie może zostać złożony ani przed wydaniem rozstrzygnięcia w sprawie, ani zbyt późno po zapadnięciu wyroku.
Mając na uwadze, iż pismo z wnioskiem o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku tutejszego Sądu wniesiono w dniu 7 lutego 2013 r., stwierdzić należy, iż przedmiotowy wniosek do Sądu wpłynął z uchybieniem terminu.
Ze względu na okoliczność, iż wniosek został złożony z uchybieniem terminu, wniosek ten należy uznać za niedopuszczalny, co uzasadnia odmowę sporządzenia uzasadnieni, o czym Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia na podstawie art. 141 § 2 i § 3 p.p.s.a.