Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 10 lutego 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 2441/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Izabela Ostrowska
Rozpoznanie
w dniu 10 lutego 2015 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi B. R. i K. R. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2014r., znak: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 28 sierpnia 2014r. B. R. i K. R. za pośrednictwem organu wnieśli skargę na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2014r., znak: [...], utrzymujące w mocy postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2014r., znak: [...] dotyczące odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o rozłożenie na raty kwoty 25.000,00 złotych opłaty legalizacyjnej, ustalonej postanowieniem z dnia [...] maja 2014r., znak: [...] przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. w związku z legalizacją budowy budynku letniskowego wybudowanego bez pozwolenia na budowę na działce o nr ewid. [...] położonej w D. gmina W.. Do skargi skarżący B. R. i K. R. załączyli wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

W odpowiedzi na skargę Minister Finansów wniósł o jej odrzucenie ewentualnie jej oddalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu ww. wniosku postanowieniem z dnia 10 grudnia 2014r. odmówił B. R. i K. R. przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a).

Z kolei w myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

W rozpatrywanej sprawie zaskarżone wynika, iż postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2014r. znak: [...], zawierające prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie jego zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zostało skutecznie doręczone skarżącym w dniu 31 lipca 2014r. Zatem termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, upłynął skarżącym w dniu 30 sierpnia 2014r.

Uwzględniając jednakże fakt, że dzień 30 sierpnia 2014r. jako ostatni dzień terminu do wniesienia skargi, przypadł na sobotę, to w myśl art. 83 § 2 p.p.s.a., za ostatni dzień terminu należało uznać następny dzień po dniach wolnych, czyli w niniejszym przypadku – poniedziałek 1 września 2014r.

Tymczasem z akt sprawy wynika, że skarga została wniesiona drogą pocztową do organu w dniu 18 września 2014r. (data stempla pocztowego), zatem z uchybieniem ustawowego terminu, a termin ten po rozpoznaniu wniosku skarżących nie został przez Sąd przywrócony.

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 10 grudnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.