Uzasadnienie
Pismem z dnia 28 sierpnia 2014r. B. R. i K. R. za pośrednictwem organu wnieśli skargę na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2014r., znak: [...], utrzymujące w mocy postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2014r., znak: [...] dotyczące odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o rozłożenie na raty kwoty 25.000,00 złotych opłaty legalizacyjnej, ustalonej postanowieniem z dnia [...] maja 2014r., znak: [...] przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. w związku z legalizacją budowy budynku letniskowego wybudowanego bez pozwolenia na budowę na działce o nr ewid. [...] położonej w D. gmina W.. Do skargi skarżący B. R. i K. R. załączyli wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
W odpowiedzi na skargę Minister Finansów wniósł o jej odrzucenie ewentualnie jej oddalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu ww. wniosku postanowieniem z dnia 10 grudnia 2014r. odmówił B. R. i K. R. przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 p.p.s.a).
Z kolei w myśl art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
W rozpatrywanej sprawie zaskarżone wynika, iż postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2014r. znak: [...], zawierające prawidłowe pouczenie o sposobie i terminie jego zaskarżenia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zostało skutecznie doręczone skarżącym w dniu 31 lipca 2014r. Zatem termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, upłynął skarżącym w dniu 30 sierpnia 2014r.
Uwzględniając jednakże fakt, że dzień 30 sierpnia 2014r. jako ostatni dzień terminu do wniesienia skargi, przypadł na sobotę, to w myśl art. 83 § 2 p.p.s.a., za ostatni dzień terminu należało uznać następny dzień po dniach wolnych, czyli w niniejszym przypadku – poniedziałek 1 września 2014r.
Tymczasem z akt sprawy wynika, że skarga została wniesiona drogą pocztową do organu w dniu 18 września 2014r. (data stempla pocztowego), zatem z uchybieniem ustawowego terminu, a termin ten po rozpoznaniu wniosku skarżących nie został przez Sąd przywrócony.
Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.