Uzasadnienie
Skarżąca – K. W. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [....] listopada 2017 r. znak: [....] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia [....] lutego 2018 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia został doręczony skarżącej w dniu 26 lutego 2018 r. (karta 12).
W dniu [....] marca 2018 r. skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy.
Postanowieniem z dnia 13 kwietnia 2018 r. starszy referendarz sądowy odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 22 maja 2018 r., po rozpoznaniu sprzeciwu skarżącej, utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 22 maja 2018 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia został doręczony skarżącej w dniu 14 czerwca 2018 r. (karta 45). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 21 czerwca 2018 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 9 lipca 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), dalej p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto, z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Wobec prawomocnego postanowienia z dnia 22 maja 2018 r. zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia [....] maja 2018 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. decyzję w kwocie 500 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia został doręczony skarżącej w dniu 14 czerwca 2018 r. (karta 45). Zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 21 czerwca 2018 r.
Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że do dnia 9 lipca 2018 r. wpis sądowy w niniejszej sprawie nie został uiszczony.
Stwierdzić zatem należy, że skarżąca nie zastosowała się do wezwania Sądu i nie uiściła w terminie należnej kwoty wpisu sądowego.
Z powyższych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., odrzucił skargę.