Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 27 kwietnia 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 2494/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 27 kwietnia 2016 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia W. M. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 marca 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 2494/15 odmawiające wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji
Sprawa
w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2015 r. znak: [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 1 marca 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 2494/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu W. M. wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2015 r. znak: [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne.

Powyższe postanowienie Sądu z dnia [...] marca 2016 r. wraz z uzasadnieniem zostało doręczone skarżącemu w dniu 22 marca 2016 r. wraz z pouczeniem o możliwości, terminie i trybie wniesienia zażalenia. W pouczeniu wprost wskazano, że: "Na postanowienie przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, za pośrednictwem tutejszego Sądu." (karta 58 i 63 akt sądowych).

Skarżący w dniu 29 marca 2016 r. (data stempla pocztowego) wniósł bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego zażalenie na postanowienie Sądu z dnia 1 marca 2016 r. Zażalenie zostało przesłane przez Naczelny Sąd Administracyjny do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pismem z dnia 4 kwietnia 2016 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z brzmieniem art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – w brzmieniu obowiązującym po dniu 15 sierpnia 2015 r.), dalej p.p.s.a., wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Jednocześnie na podstawie art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej, z wyłączeniem art. 185 § 2.

Ponadto stosownie do art. 195 § 1 zd. 1 p.p.s.a. akta sprawy wraz z zażaleniem wojewódzki sąd administracyjny przedstawia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu po doręczeniu zażalenia pozostałym stronom.

Na wstępie Sąd wyjaśnia, że uznał zażalenie skarżącego z dnia 29 marca 2016 r., jako wniesione na postanowienie z dnia 1 marca 2016 r. w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 2494/15, a nie jak wskazał skarżący w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 2493/15. Wyjaśnić należy, że wyłącznie w niniejszej sprawie (o sygn. akt VII SA/Wa 2494/15) zostało wydane postanowienie z dnia 1 marca 2016 r. odmawiające skarżącemu wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Natomiast w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 2493/15 postanowieniem z dnia 22 grudnia 2015 r. Sąd odrzucił skargę skarżącego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2015 r., znak: [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

W niniejszej sprawie skarżący w dniu 29 marca 2016 r. (data stempla pocztowego) złożył zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 marca 2016 r., kierując je bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W tym miejscu należy wyjaśnić, że jak wynika z art. 195 § 1 zd. 1 p.p.s.a. (jak również art. 177 § 1 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.), zażalenie na postanowienie wojewódzkiego sądu administracyjnego należy wnieść do Naczelnego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem sądu, który je wydał, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Wniesienie zażalenia bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego powoduje, że środek zaskarżenia wnoszony jest do niewłaściwego sądu i jako taki podlega przekazaniu zgodnie z właściwością.

Wyjaśnić należy, że zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem termin dokonania czynności w postępowaniu sądowym w formie pisma jest zachowany wówczas, gdy pismo zostało przed upływem terminu wniesione do właściwego sądu (por. Komentarz do art. 83 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, LEX 2013). Tym samym dla zachowania terminu konieczne jest, aby pismo zostało nadane pod adresem właściwego sądu. Mylne oznaczenie sądu powoduje, że o dokonanej czynności decyduje dopiero data wpłynięcia pisma do sądu właściwego, ewentualnie data jego nadania pod adresem tego sądu przez sąd niewłaściwy (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 10 lutego 1975 r., sygn. akt II CZ 13/75).

Powyższe stanowisko jest również utrwalone w orzecznictwie sądowo-administracyjnym (por. postanowienie NSA z dnia 3 listopada 2015 r. sygn. akt II OZ 1040/15, postanowienie WSA w Warszawie z dnia 27 stycznia 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 3920/14, postanowienie WSA w Gliwicach w dnia 22 października 2015 r. sygn. akt II SA/Gl 629/15, publ. Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych).

W tym miejscu należy wskazać, że w związku z doręczeniem skarżącemu w dniu [...] marca 2016 r. postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 marca 2016 r. termin do wniesienia zażalenia na to postanowienie upływał w dniu 29 marca 2016 r. Jednocześnie wyjaśnienia wymaga, że skarżący wprawdzie w tym dniu nadał w placówce operatora publicznego środek zaskarżenia na powyższe postanowienie, ale skierował je bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego, tj. sądu niewłaściwego. Z uwagi na powyższe za datę wniesienia przedmiotowego zażalenia należy uznać datę przesłania go przez Naczelny Sąd Administracyjny do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, tj. 4 kwietnia 2016 r. Tym samym stwierdzić należy, że zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 marca 2016 r. zostało wniesione z przekroczeniem ustawowego terminu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a., Sąd postanowił, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 marca 2017 r., dokument z 23 listopada 2016 r., dokument z 1 marca 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.