Uzasadnienie
Skarżący, D. O. i D. O., reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnika, wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2015 r., znak: [...], w przedmiocie odmowy wznowienia postanowienia.
Wyrokiem z dnia 20 października 2016 r., sygn. akt VII SA/Wa 2633/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił ww. skargę.
Od powyższego wyroku pismem z dnia 15 grudnia 2016 r. skarżący, reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnika, wnieśli skargę kasacyjną.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 21 grudnia 2016 r. skarżący zostali wezwani do uzupełnienia braków skargi kasacyjnego poprzez złożenie wniosku o jej rozpoznanie na rozprawie albo oświadczenia o zrzeczeniu się rozprawy (art. 177a w zw. z art. 176 § 2 p.p.s.a.) – w terminie siedmiu dni – pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej.
Zarządzenie to doręczono pełnomocnikowi skarżących w dniu 10 stycznia 2017 r. (potwierdzenie odbioru, k. 47). Siedmiodniowy termin do złożenia ww. wniosku albo oświadczenia upłynął bezskutecznie w dniu 17 stycznia 2017 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 w związku z art. 177 § 1 p.p.s.a. – ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.) wojewódzki sąd administracyjny dokonuje wstępnej kontroli skargi kasacyjnej. Kontrola ta obejmuje zachowanie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalność oraz spełnienie wymogów formalnych.
Z art. 176 § 2 p.p.s.a. wynika, że poza wymaganiami, o których mowa w § 1, skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma strony oraz zawierać wniosek o jej rozpoznanie na rozprawie albo oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy. Natomiast na podstawie art. 177a p.p.s.a. jeżeli skarga kasacyjna nie spełnia wymagań przewidzianych w art. 176, innych niż przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, przewodniczący wzywa stronę do usunięcia braków w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi.
W niniejszej sprawie, skarżący, reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnika, zostali wezwani do złożenia wniosku o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie albo oświadczenia o zrzeczeniu się rozprawy. Zarządzenie zawierające ww. wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżących w dniu 10 stycznia 2017 r. (potwierdzenie odbioru, k. 47). W związku z tym siedmiodniowy termin do złożenia ww. wniosku albo oświadczenia upłynął bezskutecznie w dniu 17 stycznia 2017 r. – pełnomocnik skarżących nie wykonał powyższego wezwania.
Kierując się powyższą argumentacją, Sąd postanowił na podstawie art. 178 w zw. z art. 176 § 2 p.p.s.a.. O zwrocie wpisu od skargi postanowiono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.