Uzasadnienie
K. Z. i J. Z. złożyli skargę na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] września 2014 r., znak: [...]. Zarządzeniami przewodniczącego wydziału z dnia 19 listopada 2014 r. wezwano skarżących do nadesłania solidarnie 98 odpisów skargi oraz do solidarnego uiszczenia wpisu w kwocie 500 złotych. Obydwa wezwania zostały odebrane w dniu 2 grudnia 2014 r., zatem termin do uzupełnienia braków formalnych upływał w dniu 9 grudnia 2014 r.
Skarżący nie uzupełnili braków w terminie, a postanowieniem z dnia 29 grudnia 2014 r. odmówiono im przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych.
Na powyższe postanowienie skarżący w terminie wnieśli zażalenie. Zarządzeniami przewodniczącego wydziału z dnia 29 stycznia 2015 r. wezwano ich do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie 99 odpisów zażalenia i uiszczenia wpisu w kwocie 100 zł. Skarżący odebrali wezwania w dniu 5 stycznia 2015 r., zatem termin do uzupełnienia braków formalnych upływał z dniem 12 stycznia 2015 r.
Skarżący uiścili wpis w dniu 25 lutego 2015 r., zaś odpisy nadesłali w dniu 3 marca 2015 r. (data stempla urzędu pocztowego). Pismem z dnia 2 marca 2015 r. wnieśli o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych zażalenia.
Postanowieniem z dnia 24 marca 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącym przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych zażalenia. Na postanowienie to skarżący nie wnieśli zażalenia w przewidzianym ustawą terminie, zatem stało się ono prawomocne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej: p.p.s.a.) wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do art. 197 § 2 p.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
Skarżący wnieśli zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 grudnia 2014 r. w terminie, jednak dotknięte ono było brakami formalnymi, których – mimo dokonania wezwania – skarżący nie uzupełnili w terminie. Jednocześnie Sąd postanowieniem z dnia 24 marca 2015 r. prawomocnie odmówił skarżącym przywrócenia terminu do uzupełnienia tych braków.
W tej sytuacji zażalenie skarżących na postanowienie z dnia 29 grudnia 2014 r. podlega odrzuceniu na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. O zwrocie wpisu od zażalenia orzeczono w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.
Uwzględniając powyższe, Sąd postanowił jak na wstępie.