Uzasadnienie
Pismem z dnia 17 października 2014r. skarżąca D. W. wniosła za pośrednictwem organu skargę na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2014r., znak: [...].
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału VII Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2014r. wezwano D. W. do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi w kwocie 100 złotych w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu doręczono skarżącej w dniu 16 grudnia 2014r.
W dniu 29 grudnia 2014r. do Sądu wpłynął wypełniony przez skarżącą formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy w którym wniosła o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.
Postanowieniem z dnia 11 lutego 2015r. starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił D. W. przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprzeciwu od ww. postanowienia starszego referendarza sądowego, postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2015r. odmówił D. W. przyznania prawa pomocy w zakresie dotyczącym zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata.
Na powyższe postanowienie skarżąca wniosła zażalenie.
Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 11 czerwca 2015r., sygn. akt II OZ 525/15 oddalił zażalenie wniesione na ww. postanowienie.
Wskutek powyższego kolejnym zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2015r. wezwano D. W. do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 21 listopada 2015r. w przedmiocie uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 złotych- w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia w powyższym przedmiocie został doręczony skarżącej w dniu 14 lipca 2015r. (k-67).
Na powyższe zarządzenie zażalenie wniosła D. W.. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 15 września 2015r., sygn. akt II OZ 832/15 oddalił zażalenie wniesione na ww. zarządzenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej - p.p.s.a.), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga. Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie wynika, że skarżąca D. W. po prawomocnym rozstrzygnięciu wniosku o przyznanie prawa pomocy – (postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 czerwca 2015r. sygn. akt II OZ 525/15 oddalające zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2015r.) zarządzeniem z dnia 19 czerwca 2015r. została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 21 listopada 2015r. wzywającego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 złotych w terminie 7 dni, od daty doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.
Zarządzenie to zostało skutecznie doręczone skarżącej w dniu 14 lipca 2015r. co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru znajdującego się w aktach sprawy (k.- 67). Zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 21 lipca 2015r. Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że skarżąca w wyznaczonym terminie nie uiściła należnego wpisu od skargi.
Wobec powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a, jak w sentencji postanowienia.