Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 14 lutego 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 2758/11

Metryka

Sąd
Dnia 14 lutego 2012r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA- Małgorzata Miron przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 14 lutego 2012 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi I. K. i A.K. na postanowienie [....] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia zażalenia postanawia: odrzucić skargę I. K. i A. K..

Uzasadnienie

Pismem z dnia 23 listopada 2011 r. skarżący I. K. i A. K. wnieśli skargę na postanowienie [....] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2011 r. nr [...] uchylające własne postanowienie z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] stwierdzające, że zażalenie

T. B. na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego W. z dnia [...] lipca 2011 r. zostało wniesione z uchybieniem terminu przewidzianego do jego wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zarządzeniem z dnia 12 grudnia 2011 r. Przewodniczącego Wydziału VII Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwano skarżących do uiszczenia wpisu sądowego od wniesionej skargi na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w wysokości 100,00 złotych oraz do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie solidarnie 5 egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych.

Z akt sprawy wynika, że skarżący nie odebrali wezwania do uiszczenia wpisu i uzupełnienia braków formalnych skargi pomimo dwukrotnego awizowania.

Stosownie do postanowień art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) w razie, gdy nie jest możliwe ani doręczenie właściwe, ani zastępcze pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy, a zawiadomienie o tym wraz z informacją o możliwości odbioru pisma w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe.

W przypadku niepodjęcia pisma w terminie, o którym mowa powyżej, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru pisma w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od dnia pierwszego zawiadomienia o złożeniu pisma w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia terminu czternastodniowego.

Z uwagi, iż nie zastano adresata, w przedmiotowej sprawie zastosowano doręczenie w trybie przewidzianym w art. 73 ww. ustawy, a wezwanie do uiszczenia wpisu i nadesłania odpisów skargi powtórnie awizowano.

Wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi i nadesłania odpisów skargi uważa się zatem za skutecznie doręczone w dniu 5 stycznia 2012 r., a zatem termin do uzupełnienia braków upłynął w dniu 12 stycznia 2012r.

Po sprawdzeniu w dokumentach księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczących opłat sądowych ustalono, że nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy do dnia 20 stycznia 2012 r. Z akt sądowych wynika, że nie nadesłano również odpisów skargi.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002r. nr 153, poz. 1270 ze zm.) Sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi oraz gdy pomimo wezwania nie został uiszczony wpis sądowy.

Wobec powyższego na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 oraz art. 220 § 3 ww. ustawy orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 czerwca 2012 r., dokument z 21 maja 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.