Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 8 lutego 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę S. J. ("skarżący") na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] października 2016 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Postanowienie to zostało doręczone skarżącemu w dniu 13 lutego 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru, k. 41).
Skarżący, pismem nadanym w dniu 22 lutego 2017 r., złożył zażalenie na powyższe postanowienie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a. – ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.) wojewódzki sąd administracyjny dokonuje wstępnej kontroli zażalenia. Kontrola ta obejmuje zachowanie terminu do wniesienia zażalenia, jego dopuszczalność oraz spełnienie wymogów formalnych. Natomiast na podstawie art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.
Wojewódzki sąd administracyjny – stosownie do art. 178 p.p.s.a. w zw. z art.197 p.p.s.a. – odrzuci na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru postanowienia z dnia 8 lutego 2017 r. wynika, że skarżący odebrał przesyłkę w dniu 13 lutego 2017 r., co oznacza, że postanowienie to zostało mu doręczone w dniu 13 lutego 2017 r. W związku z tym, siedmiodniowy termin do wniesienia zażalenia upłynął bezskutecznie w dniu 20 lutego 2017 r. Skarżący wniósł zażalenie w dniu 22 lutego 2017 r. (pieczęć nadawczej placówki pocztowej), a więc z uchybieniem ustawowego terminu.
Kierując się powyższą argumentacją, Sąd postanowił na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.