Uzasadnienie
Stosownie do treści art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.), skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Stosownie zaś do § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów, z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.), wpis w niniejszej sprawie pobierany jest w wysokości 500 zł.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII z dnia 23 grudnia 2014 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 złotych, w terminie 7 dni, od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia skarżący otrzymał w dniu 5 stycznia 2015 r. (dowód - k. 15 akt sądowych), a zatem termin do uiszczenia wpisu sądowego upływał w dniu 12 stycznia 2015 r. (poniedziałek).
W zakreślonym terminie A.M. nie uiścił wpisu sądowego od skargi.
Wprawdzie skarżący złożył wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, jednak zauważyć trzeba, że wniosek ten został złożony dopiero 28 stycznia 2015 r., a więc już po upływie terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Złożenie zaś wniosku o przyznanie prawa pomocy po upływie ww. terminu -nawet jeżeli wniosek ten zostanie rozpoznany zgodnie z żądaniem strony- nie ma żadnego wpływu na obowiązek uiszczania przez nią opłat, do których została wezwana na mocy prawomocnych zarządzeń w tym przedmiocie (por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego: z dnia 13 stycznia 2012 r. II OSK 26/12 Lex nr 1104199 i II OSK 24/12 Lex nr 1104196, z dnia 28 lipca 2011 r. II FSK 1406/11 Lex nr 1082996).
Skoro zatem nie uiszczono wpisu sądowego od skargi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. skargę odrzucił.