Uzasadnienie
B. J. (zwana dalej skarżącą) wniosła w dniu 31 grudnia 2012 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem organu, skargę na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Zarządzeniem z dnia 13 lutego 2013 r. Sąd wezwał skarżącą do uiszczenia wpisu od powyższej skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem jej odrzucenia. Powyższe zarządzenie doręczone zostało skarżącej w dniu 26 lutego 2013 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru k-19 akt sądowych), a zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął w dniu 5 marca 2013 r. Skarżąca nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo Budżetowego (k-30 akt sądowych).
Na marginesie należy podać, że skarżąca pismem nadesłanym drogą elektroniczną w dniu 5 marca 2013 r. oświadczyła, że przekazała nieruchomość nieodpłatnie na cele statutowe Fundacji [...] z/s w S. w dniu 11 sierpnia 2011 r., której jest Prezesem, w związku z czym podała, że Fundacja przystępuje do sprawy i składa wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i prosi o dodatkowy termin 7 dni na złożenie formularza o zwolnienie Fundacji od kosztów sądowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), powoływana dalej jako p.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
Stosownie natomiast do art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.
W niniejszej sprawie, co wskazano wcześniej, wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego skarżąca B. J. otrzymała w dniu 26 lutego 2013 r., a zatem termin do dokonania tej czynności upłynął w dniu 5 marca 2013 r. Skarżąca w przepisanym terminie wpisu nie uiściła.
Bez znaczenia dla niniejszego rozstrzygnięcia jest pismo nadesłane drogą elektroniczną zawierające wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, bowiem dotyczy Fundacji [...], która nie jest stroną postępowania, a nie skarżącej B. J. Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.