Uzasadnienie
Strona skarżąca – P. K. i Z. K. pismem z dnia 10 lutego 2014 r. wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2014 r., znak: [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego po wznowieniu postępowania.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego z dnia 3 marca 2014 r. wezwano Z. K. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na ww. postanowienie w kwocie 200 złotych oraz do usunięcia braków formalnych skargi poprzez podpisania skargi oraz nadesłanie dwóch egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie zostało doręczone Z. K. w dniu 7 marca 2014 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy k. 17), a zatem termin do dokonania powyższej czynności upłynął w dniu 14 marca 2014 r.
Skarżący nie wykonał ww. wezwania Sądu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), zwanej dalej p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi. Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Ponadto z art. 220 § 3 p.p.s.a. wynika, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.
Skarga jako kwalifikowane pismo w postępowaniu sądowym powinna spełniać wymogi określone przepisami ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 skarga powinna zawierać podpis strony lub pełnomocnika, natomiast stosownie do art. 47 § 1 p.p.s.a. należy do niej dołączyć odpowiednią liczbę odpisów wraz z załącznikami, dla doręczenia ich pozostałym stronom. Jeżeli skarga nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jej uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni, pod rygorem odrzucenia (art. 49 § 1 i art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.).
W niniejszej sprawie Z. K. złożył skargę niezawierającą jego podpisu. Konieczne w tej sytuacji było wezwanie Z. K. do podpisania się pod jej treścią oraz nadesłanie dwóch egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem. Doręczenie wezwania do uzupełnienia braków formalnych skargi nastąpiło w dniu 7 marca 2014 r., a zatem siedmiodniowy termin do wykonania wezwania upłynął wraz z dniem 14 marca 2014 r. W zakreślonym terminie Z. K. nie uzupełnił braków formalnych skargi.
Skarżący – Z. K. nie uiścił także należnej kwoty wpisu sądowego od skargi.
Wobec powyższego, na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.