Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 lutego 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 436/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Izabela Ostrowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 lutego 2018 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku W. S. o sporządzenie uzasadnienia wyroku
Sprawa
w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2016 r., Nr [...], znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę

Sentencja

postanawia:

  1. odmówić sporządzenia uzasadnienia wyroku

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 grudnia 2017 r. oddalił skargę W. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2016 r., Nr [...], znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Skarżący w piśmie z dnia 24 grudnia 2017 r. (data stempla pocztowego) złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia powyższego wyroku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 141 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm., dalej jako p.p.s.a.), w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku, przy czym uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku.

Wyrok oddalający skargę zapadł po rozpoznaniu sprawy na rozprawie w dniu 15 grudnia 2017 r., wobec czego termin na złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia upływał w dniu 22 grudnia 2017 r. Z akt sprawy wynika natomiast, że W. S. złożył wniosek o sporządzenie uzasadnienia ww. wyroku w dniu 24 grudnia 2017 r., a więc z uchybieniem ww. terminu.

Oznacza to, iż wniosek skarżącego o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę nie mógł wywołać zamierzonego skutku prawnego, bowiem zgodnie z art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku oddalającego skargę jest terminem ustawowym, a takie terminy nie mogą być ani przedłużane, ani skracane. Dlatego też, złożenie po terminie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku skutkuje odmową jego sporządzenia.

Bez wpływu na treść zapadłego rozstrzygnięcia pozostaje fakt, że skarżący nie był obecny przy ogłaszaniu wyroku. Udział skarżącego na rozprawie jest bowiem jego prawem, a nie obowiązkiem. Nieobowiązkowe stawiennictwo na rozprawie nie oznacza zaś, że skarżący nie mógł uzyskać informacji co do stanu sprawy. Podkreślić w tym miejscu należy, że skarżący złożył wniosek o uzasadnienie po terminie pomimo, że został prawidłowo pouczony w zawiadomieniu o rozprawie, o trybie i terminie zgłoszenia wniosku o uzasadnienie, jak i o skutkach jego przekroczenia.

W związku z powyższym Sąd, na podstawie art. 141 § 2 i 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 15 grudnia 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.