Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 19 maja 2009 r., sygn. akt VII SA/Wa 69/09

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Krystyna Tomaszewska
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 maja 2009r. wniosku P. Z. o przyznanie prawa pomocy
Sprawa
w sprawie ze skargi P. Z. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2008r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia na użytkowanie

Sentencja

postanawia:

  1. wniosek z dnia [...] lutego 2009r. P. Z. o przyznanie prawa pomocy pozostawić bez rozpoznania wskutek nie nadesłania wniosku na przesłanym urzędowym formularzu w wyznaczonym terminie.

Uzasadnienie

W dniu 21 kwietnia 2009r. zarządzeniem referendarza sądowego pozostawiono bez rozpoznania wniosek o przyznanie prawa pomocy złożony przez P.Z. wskutek nie nadesłania wniosku na przesłanym urzędowym formularzu w wyznaczonym terminie.

W dniu 7 maja 2009r. wpłynął do Sądu sprzeciw P. Z. na ww. zarządzenie. Tym samym zarządzeniem to straciło moc i sprawa podlega ponownemu rozpatrzeniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 257 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.

W dniu 5 lutego 2009r. (data prezentaty Sądu) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynął wniosek P.Z. o przyznanie prawa pomocy. Wniosek ten zawierał brak formalny, gdyż nie został złożony na urzędowym formularzu PPF obwiązującym przed sądami administracyjnymi.

Z akt sprawy wynika, że przy piśmie z dnia 10 lutego 2009r. przesłano wnioskodawcy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej PPF, celem jego uzupełnienia i podpisania w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki zawierającej ww. pismo oraz druk formularza wynika, że pismo to zostało doręczone wnioskodawcy w dniu 20 lutego 2009r. Zatem termin do nadesłania uzupełnionego formularza upłynął z dniem 27 lutego 2009r.

W wyznaczonym terminie P. Z. nie złożył wniosku o przyznanie prawa pomocy w sposób przewidziany w art. 252 § 2 ww. ustawy.

Na marginesie zaznaczyć należy, że w dniu 30 marca 2009r. (data nadania w urzędzie pocztowym) P. Z. nadesłał do Sądu wypełniony na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy, został on jednak złożony po upływie terminu wyznaczonego na uzupełnienie wniosku z dnia 2 lutego 2009r.

Z tego też względu wniosek P. Z. z dnia 2 lutego 2009r. należało pozostawić bez rozpoznania, na podstawie art. 257 cytowanej wyżej ustawy.

Jednocześnie wskazać, należy, że wniosek wysłany do Sądu w dniu 30 marca 2009r. na urzędowym formularzu zostanie odrębnie rozpoznany.

Wskutek powyższego postanowiono, jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 22 lutego 2010 r., dokument z 14 września 2009 r., dokument z 12 sierpnia 2009 r., dokument z 4 czerwca 2009 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.