Uzasadnienie
W dniu 21 kwietnia 2009r. zarządzeniem referendarza sądowego pozostawiono bez rozpoznania wniosek o przyznanie prawa pomocy złożony przez P.Z. wskutek nie nadesłania wniosku na przesłanym urzędowym formularzu w wyznaczonym terminie.
W dniu 7 maja 2009r. wpłynął do Sądu sprzeciw P. Z. na ww. zarządzenie. Tym samym zarządzeniem to straciło moc i sprawa podlega ponownemu rozpatrzeniu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Stosownie do treści art. 257 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.) wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.
W dniu 5 lutego 2009r. (data prezentaty Sądu) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynął wniosek P.Z. o przyznanie prawa pomocy. Wniosek ten zawierał brak formalny, gdyż nie został złożony na urzędowym formularzu PPF obwiązującym przed sądami administracyjnymi.
Z akt sprawy wynika, że przy piśmie z dnia 10 lutego 2009r. przesłano wnioskodawcy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej PPF, celem jego uzupełnienia i podpisania w terminie 7 dni od daty doręczenia pisma, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki zawierającej ww. pismo oraz druk formularza wynika, że pismo to zostało doręczone wnioskodawcy w dniu 20 lutego 2009r. Zatem termin do nadesłania uzupełnionego formularza upłynął z dniem 27 lutego 2009r.
W wyznaczonym terminie P. Z. nie złożył wniosku o przyznanie prawa pomocy w sposób przewidziany w art. 252 § 2 ww. ustawy.
Na marginesie zaznaczyć należy, że w dniu 30 marca 2009r. (data nadania w urzędzie pocztowym) P. Z. nadesłał do Sądu wypełniony na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy, został on jednak złożony po upływie terminu wyznaczonego na uzupełnienie wniosku z dnia 2 lutego 2009r.
Z tego też względu wniosek P. Z. z dnia 2 lutego 2009r. należało pozostawić bez rozpoznania, na podstawie art. 257 cytowanej wyżej ustawy.
Jednocześnie wskazać, należy, że wniosek wysłany do Sądu w dniu 30 marca 2009r. na urzędowym formularzu zostanie odrębnie rozpoznany.
Wskutek powyższego postanowiono, jak w sentencji postanowienia.